Czy przydatne?

Co to jest Berlioz

Co oznacza BERLIOZ: kompozytor franc., krytyk i eseista, przedstawiciel romantyzmu, artysta symfonii programowej, która zapoczątkowała poemat symfoniczny. W Symfonii fantastycznej B. po raz pierwszy w muzyce symfonicznej wprowadził motyw przewodni, tak zwany ide fixe; był także artystą symfonii dramatycznej (Romeo i Julia), nowatorem w zakresie instrumentacji muzycznej (między innymi zwiększył skład orkiestry symfonicznej); stworzył nową dyscyplinę - naukę o technice orkiestralnej podzielonej na instrumentację i orkiestrację

Czym jest Berlioz znaczenie w Słownik pisownia B .

Wyraz Bohema, Cyganeria:
Co znaczy ugrupowanie prowadzących ekscentryczne życie, nie liczących się z opinią publiczną, konwenansem, regularnie z pozoru albo prawdziwie zbuntowanych twórców. B. bywała regularnie związana z modnymi berlioz.
Wyraz Biblijne Nawiązania:
Co znaczy uniwersalne dziedzictwo kultury europ. i światowej inspiruje na różne metody przez nawiązania, kontynuacje, może być źródłem: myśli moralnej, rel., filoz. - rozwijanej albo podejmowanej w ujęciu berlioz.
Wyraz Boccaccio Giovanni:
Co znaczy nowelistyki, zaprzyjaźniony z F. Petrarką. W jego dorobku znajdują się poematy Filostrato (1338) i Nimfa z Fiesole (1345), powieść Filocolo (1336), romans psychol. Madonna Fiammetta (1343-44), satyra berlioz.
Wyraz Bogurodzica:
Co znaczy incipitu najstarszy zachowany zabytek językowy, arcydzieło liryki pol. średniowiecza (XIII w.). Zachowany anonimowy przekaz (zwany kcyńskim, rękopis Bibl. Jagielloń., sygn. 1619) obejmuje dwie berlioz.
Wyraz Berwiński Ryszard Wincenty:
Co znaczy znawca kultury lud. Wielkopolski, słowianofil. Autor Bogunki na Gople (1840), prozy narracyjnej kunsztownie stylizowanej i rytmizowanej, utrzymanej w tradycji poematu prozą z partiami poetyckimi berlioz.