Czy przydatne?

Co to jest Empire

Co oznacza EMPIRE: jedna z odmian późnego klasycyzmu, rozwijająca się w momencie panowania Napoleona I (1804-15) zw. stylem cesarstwa. E. trwał do lat 30. XIX w., wywarł mocny wpływ na sztukę w całej Europie, szczególnie na architekturę, rzemiosło artystyczne, meblarstwo, wystrój wnętrz, modę, dekorację. Charakterystyczne cechy e.: monumentalność, surowa prostota i stosowanie wzorów antycznych, motywów greckich, rzymskich, egipskich (na przykład wieńce laurowe, orły, sfinksy), charakterystyczny monogram "N". W stylu e. przebudowano między innymi Luwr, Wersal, Fontainebleau; wzniesiono łuki triumfalne, Place du Carrousel i tak dalej Meble e. o prostej formie, masywne, wykonywano najczęściej w mahoniu ze zdobieniami ze złoconego brązu. W wystroju wnętrz dominowała biel łączona ze złotem, czasem z purpurą. W utrzymaniu jednolitości stylu pomagał wzornik przygotowany poprzez Ch. Perciera i P. Fontainea - architektów Napoleona

Czym jest empire znaczenie w Słownik pisownia E .

Wyraz Ewolucjonizm:
Co znaczy się do teorii Ch. Darwina w biologii i nawiązujących do darwinizmu mechanizmów filoz., analizujących mechanizmy rozwojowe zachodzące w społeczeństwie, historii i kulturze. Syntezą darwinizmu i empire.
Wyraz Ekspresjonizm W Literaturze:
Co znaczy światowej końca XIX i pocz. XX w., powst. w Niemczech pod wpływem filozofii H. Bergsona i F. Nietzschego, jako program sformułowany w 1910. Rzeczywistość wedle ekspresjonistów ma wymiar dialektyczny empire.
Wyraz Ezopowy Język:
Co znaczy formułowaniu wypowiedzi w taki sposób, by jej treści zostały czytelnikowi zasugerowane w sposób utajony, pośredni, co można interpretować wieloznacznie; również na uzupełnianiu znaczeń, deszyfrowaniu empire.
Wyraz Epifraza:
Co znaczy bazuje na dodaniu do z pozoru skończonej myśli albo zdania następnego członu, w ten sposób osiągnięty zostaje znaczeniowy kontrast, uwydatniony sedno utworu, na przykład O nietrwałej miłości rzeczy empire.
Wyraz El Greco, Właśc. Dominikos Theotokopulos:
Co znaczy pochodzenia gr. Młodość spędził na Krecie, gdzie praktykował malując ikony. W dalszym ciągu przebywał w Wenecji i w Rzymie; najprawdopodobniej był uczniem Tycjana. W 1575 r. przeniósł się do empire.