Czy przydatne?

Co to jest Reduta

Co oznacza REDUTA: zespół teatralny i studio aktorskie, a więc Instytut Reduty zał. poprzez J. Osterwę i M. Limanowskiego, którzy opracowali koncepcję i wg niej prowadzili R. Zespół miał siedzibę w salach Redutowych Teatru Wielkiego. W latach 1919-24 R. była teatrem-laboratorium, wystawiającym wyłącznie pol. dramaty i poszukującym sposoby pracy aktorskiej. W latach 1925-29 R. działała w Wilnie i prowadziła działalność objazdową; od 1931 ponownie w Warszawie. Osterwa opierał sposób pracy R. na metodzie K. Stanisławskiego i doświadczeniach "szkoły krakowskiej". Wprowadził w zespole sporą dyscyplinę, jego teatr działał na zasadzie pewnego rodzaju wspólnoty, odrzucał gwiazdorstwo, burzył konwencjonalne maniery aktorskie. R. dała start nowoczesnej pracy z zespołem, określiła nowy typ teatru-wspólnoty-zespołu-studia; wychowała grono zaangażowanych działaczy teatralnych. Współpracowali z R. L. Schiller,
I. Gall, S.
Jaracz, E. Wierciński,
J. Woszczerowicz

Czym jest Reduta znaczenie w Słownik pisownia R .

Wyraz Rusycyzm:
Co znaczy albo znaczenie, zwrot, konstrukcja składniowa przejęta zrosyjskiego, na przykład brakoróbstwo, sputnik, okazać pomoc koledze zam. udzielić pomocy; spotykamy r. leksykalne (zakład wiodący zam. jeden reduta.
Wyraz Rybczyński Zbigniew:
Co znaczy laureat nagrody Oscara (1983) wkategorii filmów animowanych za video Tango. Łączy kamerę filmową zwideo sprzężonym zkomputerem iTV (mechanizm high definition); stworzył metodę trickową zzastosowaniem reduta.
Wyraz Rymkiewicz Jarosław Marek:
Co znaczy eseista, tłumacz, pracownik nauk. IBL-u. Wtomikach poetyckich, między innymi Konwencje (1957), Człowiek zgłową jastrzębia (1960), Metafizyka (1963), Anatomia (1970), Co tj. drozd (1973), Thema regium reduta.
Wyraz Realizm Filmowy:
Co znaczy polegająca na wiernym rejestrowaniu i utrwalaniu rzeczywistości; r.f. jest historycznie zmienny i dotyczy różnych konwencji między innymi cinma direct i cinma- -vrit (kino-prawda). Franc. kino reduta.
Wyraz Redliński Edward:
Co znaczy prozaik, dramatopisarz. Jego twórczość aż do lat 80. dotyczyła problemów białostockiej wsi, miejsca pochodzenia autora, które dobrze zna i z nim się identyfikuje. Początkowo były to opowiadania reduta.