Czy przydatne?

Co to jest Seweryn Goszczyński

Co oznacza GOSZCZYŃSKI SEWERYN: pisarz, dziennikarz, Belwederczyk (29 XI 1830), przedstawiciel tak zwany szkoły ukraińskiej; autor cyklu wierszy rewolucyjnych (tak zwany liryki humańskie 1824-25), powieści poetyckiej Zamek kaniowski (1826-27), Nocy belwederskiej (1869), tomu literaturze Pobudka (1831), Sobótka (1834), powieści Władca zamczyska (1842). G. był rzecznikiem lit. narod., nawiązującej do tradycji słowiań., lud. i hist.; wprowadził do lit. motywy tatrzańskie (Dziennik podróży do Tatrów, 1832); przełożył Pieśni Osjana (1838) J. Macphersona. Na emigracji we Francji poznał A. Mickiewicza i J. Słowackiego; był członkiem Koła Sług Kwestie Bożej A. Towiańskiego. G. pod koniec życia powrócił do Lwowa otoczony legendą stworzenia listopadowego i sławą poety
Wyraz Goncourt Bracia: Edmond De:
Co znaczy tworzący razem do zgonu J. Naukowcy i znawcy XVIII-wiecznych obyczajów, historii, literatury i sztuki tego okresu, z zamiłowaniem zgłębiający szczegółową dokumentację i ze znajomością rzeczy goszczyński seweryn co to jest.
Wyraz Gesneryzm:
Co znaczy XVIII w., związana z postacią szwajc. pisarza S. Gessnera; dziedzina sielankowa, gdzie bohater lit. to pasterz, człowiek czuły, harmonijnie współistniejący z naturą, pielęgnujący cnoty moralne goszczyński seweryn definicja.
Wyraz Gomółka Mikołaj:
Co znaczy na dworze biskupa krakowskiego P. Myszkowskiego, kanclerza J. Zamoyskiego i J. Jazłowieckiego, z tego okresu pochodzą jego liczne wielogłosowe utwory sakralne i świeckie. Do dziś zachowały się tylko goszczyński seweryn co znaczy.
Wyraz Giorgione, Właśc.Giorgio De Castelfranco:
Co znaczy rówieśnik Tycjana, Veronesego, uczeń Belliniego, poprzednik Tintoretta, kształtujący wenecką szkołę dojrzałego odrodzenia. Mimo iż zmarł młodo w trakcie zarazy, znacznie wpłynął na rówieśników (tak goszczyński seweryn słownik.
Wyraz Głowacki Janusz:
Co znaczy felietonista, scenarzysta filmowy. Debiutował w Almanachu Młodych (1960) jako prozaik, w latach 1964-81 zamieszczał felietony w tyg. Kultura . W opowiadaniach i felietonach ze zbiorów: Wirówka goszczyński seweryn znaczenie.

Czym jest Goszczyński Seweryn znaczenie w Słownik pisownia G .

  • Dodano:
  • Autor: