Czy przydatne?

Definicja Wola Żelazowa

Gdzie jest ŻELAZOWA WOLA Jest na mapie Mazowsza niewielka wieś, która dla międzynarodowego ruchu turystycznego oznacza prawie tyle, co Warszawa. To Żelazowa Wola. I nie jest ważne, Iż urodzony w niej w roku 1810 Fryderyk Chopin mieszkał tu tylko pół roku. Oddalony od metropolii, położony w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej dorobek, gotycki kościół-zamek w niedalekim Brochowie, gdzie Fryderyk był chrzczony, równinny zamglony pejzaż z niedaleką puszczą i z „domową rzeką”, której nazwa symbolicznie się kojarzy z dramatem przyszłej biografii twórcy emigranta: Strata. Dla recepcji jego dzieła to symboliczna kraina dzieciństwa (niegdyś był i młyn), a jej krajobrazy odnajdywane są w chopinowskich pejzażach dźwiękowych – muzyka w pełni romantyczna musi tkwić w romantycznej przestrzeni. Motywy regionalne, folklorystyczne czy „pejzażowe”, jakie dostrzec można w arcydziełach Chopina, są bezpośrednio przekładane na ten krajobraz, wiodą do tej okolicy i tego domu w pięknym parku. Zapewne Chopin bywał tu także w młodości, dorobek jeszcze poprzez jakiś czas był w rękach zatrudniającej niegdyś jego ojca rodziny hrabiów Skarbków. Podobno Chopinowie „powracali tu chętnie w trakcie wakacji”. Lecz już opowieści mówiące o świerku, pod którym grywał niegdyś ogromny pianista, brzmią niewiele najprawdopodobniej (aby nie powiedzieć kuriozalnie). W romantyczną sztukę, w okolicy lirycznych pejzaży, wtopiony jest również dramat historii. I tu znowu historia dworku współgra z pełnymi dramatycznego napięcia tonami chopinowskich etiud, ballad i sonat. W okresie wojen napoleońskich dwór Skarbków uległ zniszczeniu, pozostały po nim dwie oficyny: lewa, gdzie mieszkali niegdyś Chopinowie i prawa, zamieszkiwana poprzez Skarbków do czasu sprzedaży majątku w roku 1834. Późniejsi właściciele Woli (może poza synem Andrzeja Towiańskiego, Adamem) nie troszczyli się o miejsce narodzin twórcy, popadło ono w ruinę. Dopiero nareszcie XIX wieku odsłonięto tu pomnik Chopina. W okresie I wojny światowej spłonęła druga z oficyn i młyn nad Stratą. Wskutek powojennej parcelacji zniszczono dworski park. Ocalałą oficynę wspólnie z otaczającym terenem w roku 1928 wykupiło z rąk prywatnych i odnowiło Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina. Odtworzono wtedy także park, sadząc ok. 10 tys. drzew. Następna wojna także barbarzyńsko obeszła się z Żelazową Wolą. Stacjonujący tu Niemcy zdewastowali dworek i rozgrabili jego wyposażenie. Ponowna rekonstrukcja dworku rozpoczęła się w roku 1948. Wtedy także postanowiono nadać mu charakter symbolicznego mieszkania z epoki romantyzmu. Wybrane eksponaty są autentyczne, na przykład meble rodziny Skarbków; inne to kopie portretów i dokumentów związanych z Chopinem i jego rodziną. Jest również koncertowy fortepian, który w letnie weekendy służy artystom w trakcie recitali

Czym jest ŻELAZOWA WOLA znaczenie w Słownik geografia Z .

Informacje ZANZIBAR:
Opis tanzańska wyspa koralowa na O. Indyjskim; 1,7 tys. km2, 700 tys. mieszk.; ośr. adm. - Zanzibar; wilgotne lasy równikowe; rolnictwo, jeden z gł. w świecie producentów goździków żelazowa wola.
Informacje ZAGRZEB:
Opis Zagreb; stol. Chorwacji, nad Sawą; 691 tys. mieszk.; port lotniczy; gł. ośr. gospodarczy państwie; różnorodny przem.; zabytkowe budowle, między innymi barokowe pałace żelazowa wola.
Informacje ŻYLINA:
Opis m. w pn.-zach. Słowacji, nad Wagiem; 84 tys. mieszk.; przem. włókienniczy, odzieżowy, papierniczy; ośr. turystyczny; zabytkowe budowle żelazowa wola.
Informacje ZAWRAT:
Opis przełęcz w Tatrach Wysokich, pomiędzy Małym Kozim Wierchem a Zawratową Turnią; wys. 2159 m; start wysokogórskiego szlaku Orla Perć; rozległa panorama widokowa na Tatry Wysokie żelazowa wola.
Informacje ZERAWSZAN:
Opis w górnym biegu (Matcza); rz. w Tadżykistanie i Uzbekistanie; dł. 877 km; ginie w piaskach pustyni Kyzył-kum; zbiorniki wodne; przepływa poprzez m.: Pendżykent, Samarkanda, Nawoi, Buchara żelazowa wola.