Czy przydatne?

Co to jest Marynistyczna Powieść

Co oznacza POWIEŚĆ MARYNISTYCZNA: odmiana powieści XIX w., gdzie fabuła rozgrywa się w środowisku marynarzy i rybaków, ludzi morza, związana z ich problemami moralnymi, operująca słownictwem morskim, heroizacją przestrzeni morskiej i samotności w niej człowieka. Temat morski aktualny w powieściach, między innymi
J. Conrada Lord Jim, Tajfun, Smuga cienia, W. Sieroszewskiego Pośród lodów, Beniowski, Ocean, w trylogii S. Żeromskiego Wiatr od morza, Wisła, Międzymorze. Po 1945 r. rozwija się nurt marynistyki obiegu popularnego, między innymi w utworach: M. Zaruski, Z harcerzami na "Zawiszy Czarnym", J. Meissner, Sześciu z "Daru Pomorza", L. Bądkowski, Kuter na strądzie, S. Fleszarowa-Muskat, Sen o morskiej potędze; aktualny także w pieśniach morskich i szantach

Czym jest powieść marynistyczna znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Pinakoteka:
Co znaczy prywatnych ipublicznych obrazów, początkowo wotywnych, przechowywanych igromadzonych wstarożytności od V w. przed naszą erą na Akropolu wAtenach, potem także winnych miastach; 2) współcześnie muzeum powieść marynistyczna.
Wyraz Poezja:
Co znaczy wyróżniająca się swoistymi cechami, pośród których w najwyższym stopniu oczywista jest organizacja tekstu, właściwa mowie wiązanej, synonimem tak rozumianej literaturze jest wiersz; 2) etymologicznie powieść marynistyczna.
Wyraz Parabola:
Co znaczy lit. przeważnie prozatorski, wktórym fabuła, przebieg zdarzeń, zachowania ireakcje bohaterów mają poza jednostkowym ikonkretnym również wymiar uogólniający (na przykład prawdy moralne) odsyłający do powieść marynistyczna.
Wyraz Poe Edgar Allan:
Co znaczy nowelista, krytyk iteoretyk lit., artysta prozy detektywistycznej. Debiutował w1827 jako pisarz, w dalszym ciągu wydał nowelę Opowieść Artura Gordona Pyma zNantucket (1838) ifantastyczno-sensacyjne powieść marynistyczna.
Wyraz Poeta:
Co znaczy artysta literaturze, sztuki poetyckiej; w tradycji hellenistycznej i rzym. typ idealnego p. to pisarz doctus (uczony). Antyczna literatura umieszczała go w kategorii ludzi bogom podobnych , w okolicy powieść marynistyczna.