Czy przydatne?

Co to jest Marc Chagall

Co oznacza CHAGALL MARC: rysownik i grafik franc. pochodzący z ros. rodziny żyd. Przed I wojną przebywał w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się między innymi z Apolli-
naireem, w okresie rewolucji i I wojny po powrocie do rodzinnego Witebska założył tam akademię sztuki. Od 1922 r. znowu przebywał w Paryżu, a w okresie
II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych i w Meksyku. Stworzył własny styl z motywami żyd. folkloru i poetyckiej fantazji, łącząc metaforykę świata bibl. z obrazami małych żyd. miasteczek przedrewolucyjnej Rosji. Postacie par nowożeńców fruwają nad baśniowymi pejzażami miasteczek w okolicy zwierząt, kwiatów, skrzypiec, zegarów. Zestawienia baśniowej metaforyki snu z ekspresją i folklorem tworzą charakterystyczny klimat zdeformowanych, odrealnionych obrazów Ch., pośród których w najwyższym stopniu znane są: Skrzypek, Urodziny, Kochankowie w bzach, Aleja zakochanych. Malował kontrastowymi plamami barwnymi, gdzie dominowały błękit, zieleń, czerwień i biel. Tworzył także ilustracje do książek, scenografie, projekty witraży i gobelinów i ogromne dekoracje ścienne, na przykład plafon w paryskiej operze
Wyraz Cyryl I Metody:
Co znaczy z Moraw, którzy w IX w. odegrali najważniejszą rolę dla rozwoju jęz., piśmiennictwa i kultury narodów słowiańskich. Cyryl (827-869, właśc. imię Konstanty) - artysta najstarszego alfabetu, pisma chagall marc co znaczy.
Wyraz Canova Antonio:
Co znaczy kluczowy przedstawiciel europejskiego neoklasycyzmu, uznawany poprzez współczesnych za pierwszego rzeźbiarza Europy; pracował na zamówienie wielu władców, między innymi dla Napoleona (słynna rzeźba chagall marc krzyżówka.
Wyraz Camus Albert:
Co znaczy dramatopisarz, dziennikarz, laureat Nagrody Nobla (1957). Cała jego twórczość obrazuje zainteresowanie poszukiwaniem sensu życia, czemu dał słowo w szkicach filoz. Dwie strony tego samego (1937 chagall marc co to jest.
Wyraz Choromański Michał:
Co znaczy nowelista, dramaturg. Debiutował jako publicysta w jęz. ros. Autor wielu powieści, między innymi Biali bracia (1931), Szpital Czerwonego Krzyża (1959), Dygresje na temat kaloszy (1966), W rzecz chagall marc słownik.
Wyraz Chasydyzm:
Co znaczy i społ. w judaizmie, rozpowszechniony w XVII w. na Podolu, Litwie, Rumunii i na Węgrzech, zainicjowany poprzez Baalszemtowa. Ch. był reakcją na ortodoksję w judaizmie, nawiązywał do kabały, zwracał chagall marc czym jest.

Czym jest Chagall Marc znaczenie w Słownik pisownia C .

  • Dodano:
  • Autor: