Czy przydatne?

Co to jest Marc Chagall

Co oznacza CHAGALL MARC: rysownik i grafik franc. pochodzący z ros. rodziny żyd. Przed I wojną przebywał w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się między innymi z Apolli-
naireem, w okresie rewolucji i I wojny po powrocie do rodzinnego Witebska założył tam akademię sztuki. Od 1922 r. znowu przebywał w Paryżu, a w okresie
II wojny światowej w Stanach Zjednoczonych i w Meksyku. Stworzył własny styl z motywami żyd. folkloru i poetyckiej fantazji, łącząc metaforykę świata bibl. z obrazami małych żyd. miasteczek przedrewolucyjnej Rosji. Postacie par nowożeńców fruwają nad baśniowymi pejzażami miasteczek w okolicy zwierząt, kwiatów, skrzypiec, zegarów. Zestawienia baśniowej metaforyki snu z ekspresją i folklorem tworzą charakterystyczny klimat zdeformowanych, odrealnionych obrazów Ch., pośród których w najwyższym stopniu znane są: Skrzypek, Urodziny, Kochankowie w bzach, Aleja zakochanych. Malował kontrastowymi plamami barwnymi, gdzie dominowały błękit, zieleń, czerwień i biel. Tworzył także ilustracje do książek, scenografie, projekty witraży i gobelinów i ogromne dekoracje ścienne, na przykład plafon w paryskiej operze

Czym jest Chagall Marc znaczenie w Słownik pisownia C .


Wyraz Cybis Jan
Co znaczy rysownik, kluczowy przedstawiciel koloryzmu w Polsce, artysta programu pol. ekipy kapistów. Malował pejzaże, portrety, martwe natury (na przykład Martwa natura.
Wyraz Correggio, właśc. Antonio Allegri
Co znaczy rysownik wł. dojrzałego renesansu działający raczej w Parmie i Correggio. Na jego styl spory wpływ miały tradycje sztuki płd. Włoch i twórczość Leonarda da.
Wyraz cenzura
Co znaczy 1) kontrola publikacji, filmów, audycji radiowych, widowisk i tym podobne dokonywana poprzez organy państwowe oceniające je pod względem prawnym, moralnym.
Wyraz Claudel Paul
Co znaczy pisarz i dramaturg franc., od 1946 członek Akademii Francuskiej. Inspirację do twórczości czerpał zarówno ze źródeł wiary kat., jak i bogactwa symboliki.
Wyraz Chwin Stefan
Co znaczy poeta, historyk lit. Pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. Członek jury Nagrody Literackiej Nike. Autor książek Bez autorytetu (1981, napisanej razem z S.