Czy przydatne?

Co to jest Alejo Carpentier

Co oznacza CARPENTIER ALEJO: kubański poeta, muzykolog, kompozytor i dyplomata; reprezentant realizmu magicznego. W powieściach tworzył cudowny świat odrębności latynoamerykańskiej, gdzie przenikające się kultury europ., indiańskie i afrykańskie tworzą magiczną rzeczywistość, na przykład Królestwo z tego świata (1949) i Podróż do źródeł czasu (1953) czy opowiadania Wojna czasu (1956). Bogactwo wykorzystanego materiału źródłowego cechuje powieść o rewolucyjnych przemianach przełomu XVIII i XIX w. Eksplozja w katedrze (1962). Ponadto C. opublikował utwory Szaleństwo i sposób (1974), Koncert barokowy (1974), Harfa i cień (1979), szkice poświęcone kulturze Ameryki z łaciny Przedtakty i wariacje, a z dziedziny muzykologii Muzyka na Kubie (1964)

Czym jest Carpentier Alejo znaczenie w Słownik pisownia C .


Wyraz Chopin Fryderyk Franciszek
Co znaczy kompozytor i pianista, uczeń między innymi J. Elsnera. Wprowadził do światowej muzyki poważnej utwory oparte na folklorze pol. i muzyce ludowej (Mazowsza.
Wyraz Celtis Konrad, właśc. K. Pickel
Co znaczy typ wędrownego europ. humanisty-poety, prof. Akademii Krakowskiej, zał. stowarzyszenia Sodalitas Litteraria Vistulana w Krakowie, Wiedniu, Moguncji, Budzie.
Wyraz Chwistek Leon
Co znaczy logik, matematyk, filozof, rysownik, teoretyk sztuki i pedagog; długoletni przyjaciel, a zarazem adwersarz S.I. Witkiewicza. Był wspólnie z T. Czyżewskim.
Wyraz Claudel Paul
Co znaczy pisarz i dramaturg franc., od 1946 członek Akademii Francuskiej. Inspirację do twórczości czerpał zarówno ze źródeł wiary kat., jak i bogactwa symboliki.
Wyraz Czartak
Co znaczy nazwa ekipy lit. i tytułu wydawanego poprzez nią pisma, założona w Wadowicach (1922) poprzez E. Zegadłowicza; do Cz. należeli między innymi prozaicy - J.