Czy przydatne?

Definicja Dworku Motyw

Co to jest Motyw dworku:
Poezja:
Żywot człowieka poczciwego - Mikołaj Rej
Pamiętniki – J. Ch. Pasek
Żona modna, Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki - I. Krasicki
Śluby panieńskie, Damy i huzary, Pan Jowialski - A. Fredro
Na dom w Czarnolesie, Pieśń świętojańska o sobótce – J. Kochanowski
Pan Tadeusz - A. Mickiewicz
Listopad - H.Rzewuski
Fantazy - J.Słowacki
Trylogia, Rodzina Połanieckich, Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski, Stary sługa, Hania, Selim Mirza - H. Sienkiewicz
Fortepian Szopena - C.K.Norwid
Trędowata - H.Mniszkówna
Wesele, Warszawianka - S.Wyspiański
Ferdydurke, Pornografia- W. Gombrowicz
Nad Niemnem - E. Orzeszkowa
Przedwiośnie, Ludzie bezdomni, Wierna rzeka - S. Żeromski
Lalka - B. Prus
Ziemia obiecana - W.S.Reymont
Rezerwat - M.Pawlikowska-Jasnorzewska
Sława i chwała - J.Iwaszkiewicz
Granica - Z. Nałkowska
W małym dworku - S.I. Witkiewicz
Kompleks polski, Bohiń - T.Konwicki
Noce i dnie - M. Dąbrowska
Dolina Issy - Cz. Miłosz
Szczenięce lata - M. Wańkowicz
Przydatne cytaty:
Nie ma chyba rzeczy obojętniejszej niż dom, gdzie się kiedyś mieszkało, i wiara, którą się straciło. Dom nadal stoi mimo że dawny mieszkaniec zamienił się w włóczęgę, wiara dalej żyje w sercach innych ludzi - M. Kuncewiczowa
Opracowanie motywu dworku:
Pan Tadeusz - A. Mickiewicz
Dworek w Soplicowie, z drzewa, ale podmurowany, jest ostoją polskości i dobrych szlacheckich tradycji. Jego wygląd stał się wzorem polskiego dworku. Wnętrze siedziby Sopliców wskazuje, iż szanują oni tradycje narodowe. Dla Mickiewicza Soplicowo staje się symbolem szczęścia lat dziecięcych i utraconej ojczyzny. Cytaty przywołujące motyw dworku w Panu Tadeuszu:
...brama jest ciągle otwarta przechodniom ogłasza, iż gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza... Właśnie z lasu wracało towarzystwo całe Wesoło, ale w porządku... Ponieważ sędzia w domu dawne obyczaje chował I nigdy nie dozwalał, aby chybiono względu dla wieku,urodzenia, rozumu i urzędu W czasie gdy na folwarku, nie uszło baczności iż przed ganek zajechał któryś z gości. Już konie w porządnym domu, i obrok, i siano; Ponieważ Sędzia nigdy nie chciał, wg nowej mody Odsyłać konie gości Żydom do gospody. Pośród takich pól przed laty nad brzegiem ruczaju Na pagórku niewielkim , we brzozowym gaju Stał dwór szlachecki , z drzewa, ale podmurowany Świeciły się z daleka pobielane ściany Tym bielsze, iż odbite od ciemnej zieleni Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni Dom mieszkalny niewielki, ale zewsząd chędogi, I stodołę miał ogromną, i przy niej trzy stogi Użytku co pod strzechą zmieścić się nie może Widać iż okolica obfita we zboże.
Ludzie bezdomni - S. Żeromski, cytaty o dworku:
...dwór w ziemię zapadły, rozwalone płoty...
A teraz, gdy piszę te zdanie,czuję, iż tu jestem obca, cudza, samotna...
...szum starych topól, który mię tylekroć przerażał, gdyśmy stąd w późną noc z mamusią odjeżdżały...
Byłam w stajni, w oborze, na czworakach, w polu, na łące. Nie wiem,czy tj. rzeczywiste, czy złudne uspokojenie, lecz czuję się tu dobrze...
Żadnej skłonności do płaczu,nawet wstręt do wzruszeń...
Dom dla rodziny, cisza, opieka jakaś spokojność...
Ferdydurke - W. Gombrowicz
Wiejski dworek ciotki w Bolimowie, do którego wyjeżdża Józio wspólnie z Miętusem, jest dziwacznym miejscem, gdzie wuj opowiada głupawe historyjki, ciotka nieustannie wspomina dzieciństwo głównego bohatera.  Zosia okazuje się być mdłą i nudną, głupią panienką a Zygmunt, aczkolwiek jak przystało na panicza, odbywa erotyczne wyprawy do wsi, jednak ugania się nie za młodymi, lecz za starszymi kobietami. Dworek ciotki jest jakimś absurdalnym muzeum pseudo-szlachetczyzny
Znaczenie Motyw Lekarza:
Informacje Osoba zawodowo zajmująca się leczeniem (uzdrawianiem), lekarz. W mitologii bogiem sztuki lekarskiej był Asklepios - syn Apollina i Koronis. Tata oddał go pod opiekę centaurowi Chejronowi, który motyw dworku co znaczy.
Znaczenie Motyw Balu:
Informacje Żona modna - I. Krasicki Cierpienia młodego Wertera - J.W.Goethe Dziady cz.III, Pan Tadeusz - A.Mickiewicz Trzej muszkieterowie - A. Dumas Tata Goriot, Bal w Sceaux - H.Balzac Romeo i Julia - W motyw dworku krzyżówka.
Znaczenie Motyw Ducha, Zjawy:
Informacje Poezja: Biblia Boska Komedia - Dante Alighieri Dziady, Romantyczność, Upiór - Adam Mickiewicz Kordian, Władca-Duch - Juliusz Słowacki Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński Wesele - Stanisław motyw dworku co to jest.
Znaczenie Motyw Powstań Narodowych:
Informacje narodowych: Poezja: Reduta Ordona - Adam Mickiewicz Kordian, Grób Agamemnona - Juliusz Słowacki Nad Niemnem, Gloria victis - Eliza Orzeszkowa Rozdziobią nas kruki, wrony... - Stefan Żeromski Zdążyć motyw dworku słownik.
Znaczenie Motyw Poświęcenia, Ofiary:
Informacje ofiary: Poezja: Biblia - Miłosierny Samarytanin, poświęcenie się Chrystusa dla ludzkości Mitologi - Prometeusz Iliada, Odyseja - Homer Legenda o św. Aleksym Pieśń o Rolandzie Dzieje Tristana i Izoldy motyw dworku czym jest.

Czym jest Motyw dworku znaczenie w Motywy w literaturze .

  • Dodano:
  • Autor: