Czy przydatne?

Definicja Iławskie Pojezierze

Gdzie jest POJEZIERZE IŁAWSKIE Pojezierze Iławskie leży w zachodniej części Warmii i Mazur, pomiędzy rzekami Osą, Drwęcą, Pasłęką i Wisłą. Nie jest szczególnie oblegane poprzez turystów, aczkolwiek dzięki zróżnicowanej rzeźbie terenu region ten uznaje się za jeden z najciekawszych w północno-wschodniej Polsce. Urodę krajobrazu tworzą Wzgórza Dylewskie, nazywane „mazurskimi Bieszczadami", wąwozy i akweny wodne.Jedyną w swoim rodzaju atrakcją jest Kanał Elbląski, ciągnący się kilometrami poprzez parki i rezerwaty. Grzechem byłoby nie wspomnieć o Polach Grunwaldzkich, na których w 1410 roku odbyła się słynna bitwa. Niemniej interesujące są wsie i miasteczka o średniowiecznych rodowodach: Morąg, Ostróda, maleńkie Karnity i Jaśkowo nad Jeziorem Jaśkowskim. W XVII i XVIII wieku Jaśkowem zarządzała rodzina von Jaskich, po których ostało się założenie rezydencjalno-parkowe. Równie uroczy, aczkolwiek odmienny w stylistyce architektonicznej jest neogotycki zamek w Karnitach z 1856 roku, aktualnie hotel z pieczołowicie odrestaurowaną snycerką z epoki. Latem organizowane są tu biesiady z turniejami rycerskimi, zimą kuligi poprzez pobielone śniegiem leśne trakty. Czy w podobny sposób umilali sobie czas dawni właściciele majątku? Pierwszym był dowódca krzyżackich wojsk zaciężnych Hanson von Schonaich. W rękach tego rodu Karnity przetrwały trzysta lat, do 1815 roku, kiedy to folwark sprzedano ryskiemu baronowi von Albedyhll. W dwudziestoleciu międzywojennym stał się własnością rodziny von Guntherów, a po II wojnie światowej dorobek zajęło kraj, czyniąc zeń ośrodek wypoczynkowy.Środkową część pojezierza zajmuje Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, którego perłą jest Jeziorak. To najdłuższe jezioro w Polsce ma 27,5 km i zajmuje powierzchnię 3,5 tys. ha. Ciekawostką akwenu są liczne wyspy, a w szczególności Ogromna Żuława (86 ha) - największa śródlądowa wyspa w państwie, na której w latach 70. XX wieku Jan Rybkowski nakręcił video Gniazdo z udziałem między innymi Franciszka Pieczki i Wojciecha Pszoniaka. Na północnych krańcach Jezioraka, w samym sercu parku leży wieś Jerzwałd, gdzie poprzez 27 lat mieszkał i pracował Zbigniew Nienacki. Klimat miejscowości zainspirował prozaika do powstania wywołującej rumieńce na twarzach czytelników powieści Raz w roku w Skiroławkach. Największą sławę przyniosły mu jednak powieści dla młodzieży z serii Pan Samochodzik, o muzealniku z zacięciem detektywistycznym. Akcja książek toczyła się na Pojezierzu Iławskim, między innymi w okolicach Jezioraka, w morąskim ratuszu, w Iławskim gotyckim kościele

Czym jest Pojezierze Iławskie znaczenie w Słownik geografia P .

Informacje PONFERRADA:
Opis m. w pn.-zach. Hiszpanii (Kastylia-León), nad rz. Sil, u podnóża G. Kantabryjskich; 60 tys. mieszk.; przem. metalowy, maszynowy; wydobycie rud żelaza i węgla kamiennego pojezierze iławskie.
Informacje PIASINA:
Opis rz. w azjatyckiej części Rosji, na płw. Tajmyr; dł. 818 km; uchodzi do M. Karskiego; wypływa z jez. Piasino; zamarza na około 9 miesięcy pośrodku roku pojezierze iławskie.
Informacje PITCAIRN:
Opis ekipa wysp na O. Spokojnym (Polinezja); największe: Henderson, Pitcairn, Ducie, Oeno; 35,5 km2; terytorium zależne W. Brytanii pojezierze iławskie.
Informacje PHOENIX:
Opis m. w stanach zjednoczonych ameryki (Arizona), nad rz. Salt; 1,4 mln mieszk.; stol. stanu Arizona; przem. lotniczy, elektroniczny, maszynowy, hutnictwo miedzi; ośr. turystyczny pojezierze iławskie.
Informacje PATOS DE MINAS:
Opis m. we wsch. Brazylii (Minas Gerais), nad rz. Paranaíba; 123 tys. mieszk.; przem. metalowy, odzieżowy, drzewny, spożywczy; w pobliżu wydobycie diamentów pojezierze iławskie.