Czy przydatne?

Co to jest Drzeworyt

Co oznacza DRZEWORYT: najstarsza metoda graficzna użytkowana już w starożytności do wyrabiania stempli i tworzenia ilustracji książkowych. Dzięki d. Chińczycy wydawali książki już w VII w.; w Europie średniowiecznej, zanim Gutenberg nie wynalazł ruchomej czcionki, drukowano tak zwany książki ksylograficzne. Arcydzieła d. stworzyli L. Cranach i A. Drer. Mistrzami d. zawsze byli Chińczycy i Japończycy. Odmianą narodowej sztuki Japonii jest d. barwny (odbijany z wielu desek) tak zwany nanga, a jego w najwyższym stopniu sławnym artystą był K. Hakusai (ogromna fala, Sto widoków Fuji, Fuji widziana poprzez drzewo). Zafascynowani jego twórczością byli między innymi H. Tou-louse-Lautrec i V. van Gogh. W Polsce uprawiali d. między innymi T. Kulisiewicz, J. Panek, W. Skoczylas, J. Gielniak, K. Sopoćko

Czym jest drzeworyt znaczenie w Słownik pisownia D .

Wyraz Dołęga-Mostowicz Tadeusz:
Co znaczy felietonista, publicysta, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej (1920), autor bestsellerów międzywojnia. Debiutował polit. Karierą Nikodema Dyzmy (1932; ekranizacja 1956, serial TV). Autor powieści drzeworyt.
Wyraz Dziennikarskie Formy:
Co znaczy publicyst., jak felieton, opinia, reportaż, artykuł, wywiad, esej; używane w prasie, radiu, telewizji ( mass media), pełnią funkcję informacyjną (troska o autentyzm, aktualność, dynamizm ujęcia drzeworyt.
Wyraz Dialekty Polskie:
Co znaczy odznacza się pięć odmian języka narod.: 1) d. małopolski obejmuje między innymi gwarę podhalańską, krakowską, sądecką, żywiecką, kielecką. Ich właściwością wspólną jest mazurzenie (wymowa głosek drzeworyt.
Wyraz Deklinacja:
Co znaczy przypadki; zestaw wszystkich form fleksyjnych. W jęz. pol. wyróżniamy d. zaimkową, obejmującą zaimki rzeczowe, osobowe (ja, ty, my, wy, on); liczebnikową, obejmującą liczebniki kluczowe (dwa, trzy drzeworyt.
Wyraz Dzieje Języka Polskiego:
Co znaczy się już powyżej tys. lat, w jego dziejach wyróżniamy trzy okresy: staropolski, od stworzenia pol. państwowości, której cezurę graniczną wyznacza rok 966, chrzest Mieszka I, symbol przynależności do drzeworyt.