Czy przydatne?

Co to jest John Donne

Co oznacza DONNE JOHN: pisarz z angielskiego:; prekursor nurtu metafizycznego w literaturze przełomu XVI i XVII w. Twórczość poetycka D. postrzegana była jako zwiastun nowej barokowej poetyki i wrażliwości. Cechują ją zaskakujące koncepty, naruszenie szablonowych norm wersyfikacyjnych (załamanie rytmu i układu rymów), nastawienie na grę intelektualną, równie istotną jak przekaz emocji w liryce miłosnej, opartych regularnie na pełnym napięć dialogu kochanków, na przykład w utworach Wschód słońca, Kanonizacja, Nieskończoność kochanków. Potem pisał stylem surowym, niemal potocznym, także wykorzystuje dialog, rozmówcą bohatera lirycznego staje się Bóg, na przykład w Hymnie do Boga Ojca, albo dusza poety. Przeżycie mistyczne w sposób niemal bluźnierczy porównywane jest do miłosnego połączenia kochanków (Sonet XIV). Dzięki owym kontrastom twórczość D. fascynuje czytelników, odkrywających w niej dawno zatracone poczucie duchowej jedności świata

Czym jest Donne John znaczenie w Słownik pisownia D .


Wyraz dwudziestolecie międzywojenne w lit. polskiej
Co znaczy odrodzenie państwa miało znaczny wpływ na postęp kultury, artysty poczuli się zwolnieni z obowiązku rozważania problemów narodowych (na przykład J. Lechoń.
Wyraz dramat romantyczny
Co znaczy odmiana dramatu charakterystyczna dla idei romantyzmu, odrzucając klasyczne reguły dramatu nawiązywała do teatru szekspirowskiego, hiszpańskiego, melodramatu.
Wyraz Dickinson Emily Elisabeth
Co znaczy pisarka amer. odkryta poprzez opinię lit. i czytelniczą dopiero po zgonu. Autorka około 1850 utworów, które pisała do końca życia wyłącznie dla siebie i.
Wyraz Dickens Charles
Co znaczy powieściopisarz z angielskiego: Autor wielu powieści, między innymi Klub Pickwicka (1836-37), Olivier Twist (1838), David Copperfield (1850), Mała Dorrit (1857.
Wyraz dulszczyzna
Co znaczy ustalenie drobnomieszczańskiej mentalności, postawa życiowa polegająca na tworzeniu pozorów przyzwoitości, braku zrozumienia dla potrzeb intelektualnych.