Czy przydatne?

Co to jest Beatrycze

Co oznacza BEATRYCZE: ukochana Dantego, którą z dala podziwiał; jej wizerunek utrwalony w dwóch znamienitych dziełach wł. poety stał się inspiracją twórczą dla wielu późniejszych autorów. W Vita nuova B. symbolizuje najlepszą piękność, natchnienie i miłość; w Boskiej Komedii, prowadząc D. poprzez Raj, wyraża Boską mądrość. Pierwowzorem B. była najprawdopodobniej młoda florentynka Beatrice Portinari, żyjąca w XIII w., zaślubiona bankierowi

Czym jest Beatrycze znaczenie w Słownik pisownia B .

Wyraz Biblia Jakuba Wujka:
Co znaczy J.W. (1541-97); autor na podstawie pracy translatorskiej poprzedników stworzył własny przekład o wybitnym stylu lit. (t. 1: 1593, t. 2: 1594). B.J.W. inspirowała wielu artystów, między innymi P beatrycze.
Wyraz Bellow Saul:
Co znaczy laureat Nagrody Nobla (1976), syn ros. emigranta żyd. pochodzenia; debiutował rodzajem dziennika Stan zawieszenia (1944). Uwagę koncentrował na postaciach poszukujących sensu życia, ich doznaniach i beatrycze.
Wyraz Botticelli Sandro, Właśc. Alessandro Di Mariano Filipepi:
Co znaczy renesansu. Żył i tworzył raczej we Florencji, związany z dworem Medyceuszów. Malował obrazy rel., mit., alegoryczne, portrety i freski, z których najsłynniejsze znajdują się w Kaplicy Sykstyńskiej w beatrycze.
Wyraz Bergman Ingmar:
Co znaczy filmowy i teatralny, mistrz kina autorskiego, dramaturg, poeta. Zrealizował 48 filmów (debiutował Kryzysem w 1945), około 140 spektakli teatralnych i telewizyjnych, opery, słuchowiska radiowe. Jest beatrycze.
Wyraz Brukowa Literatura:
Co znaczy w publicystyce na przełomie XIX i XX w., znaczy wydawnictwa nie spełniające wymagań norm estetycznych i walorów kształcących lit. Popularnym gat. b.l. stała się nareszcie ubiegłego wieku powieść beatrycze.