Czy przydatne?

Co to jest Autotematyzm

Co oznacza AUTOTEMATYZM: sam sobie; sam na swój temat; a. sztuki - sztuka w sztuce; sztuka o sobie samej. W romantyzmie i na przełomie XIX i XX w. zaistniały tendencje do skupiania się twórcy na samym sobie, nad ideą twórczości, procesem i powołaniem twórczym. Autotematyczny video - dzieło filmowe, którego obiektem refleksji ono jest samo: 1) mechanizm powstawania filmu (Noc amerykańska F. Truffauta), niemoc twórcza i kłopoty z realizacją filmu (Osiem i pół F. Felliniego, Wszystko na sprzedaż A. Wajdy); 2) sekrety warsztatu filmowego, problemy etyczne zawodu reżysera (Zdjęcia próbne A. Holland, P. Kędzierskiego, J. Domaradzkiego i tak dalej); 3) tematem mogą także stać się inne filmy czy także konwencje filmowe (na przykład kino postmodernistyczne). Autotematyczny teatr to: 1) teatr w teatrze, a więc wprowadzenie teatru do świata przedstawionego w dramacie (na przykład Hamlet, Sen nocy letniej W. Szekspira, Noc listopadowa i Wyzwolenie S. Wyspiańskiego, Dwa teatry Szaniawskiego). Zabieg ten służy zazwyczaj budowaniu dodatkowego piętra teatralności; 2) dramat o teatrze odsłania kulisy teatru (na przykład Garderobiany T. Heywooda, Aktor, Próby B. Schaeffera); 3) teatr jako narzędzie i sposób badawcza problemów i możliwości teatru (na przykład twórczość J. Grotowskiego, K. Swinarskiego, T. Kantora). A. w sztukach plastycznych: 1) najwcześniej w formie autoportretu malarza przy pracy; 2) jako studium, szkic; 3) jako wypowiedź artysty o artystycznych i technicznych problemach sztuki poprzez samo dzieło i przez traktat (na przykład Witruwiusz, Piero della Francesca, Leonardo da Vinci); 4) sztuka badająca problemy sztuki (na przykład W. Kandinsky, K. Malewicz, G. Seurat, J. Kosuth); 5) utożsamianie sztuki z życiem (na przykład Y. Klein, J. Beuys, T. Kantor). Zobacz także mechanizm twórczy

Czym jest autotematyzm znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Alegoreza:
Co znaczy interpretacji tekstu oparta na założeniu, iż prócz sensu dosłownego ma on ukryty sedno właściwy. Użytkowana jest zarówno wobec pojedynczych wyrazów, jak i złożonych wypowiedzi narracyjno-fabularnych autotematyzm.
Wyraz Antypowieść:
Co znaczy powieści zapoczątkowany we Francji w latach 50. XX w. Termin zastosował J. P. Sartre (wstęp do Portretu nieznajomego N. Sarraute, 1947); prekursorami byli N. Sarraute, S.Beckett, J. Cayrol; a. neguje autotematyzm.
Wyraz Antecedencja:
Co znaczy dramatycznych i narracyjnych zdarzenia poprzedzające rozpoczęcie akcji, bez których jej przebieg jest niezrozumiały. W dramacie a. może zawierać się w prologu bądź w monologach i dialogach postaci autotematyzm.
Wyraz Angielscy Młodzi Gniewni:
Co znaczy kinie brytyjskim lat 50. i 60. charakteryzujący się tematyką dotyczącą kontrowersyjnej problematyki współczesnej; odrzuca tradycję i historię. Główni przedstawiciele: pisarze - J.Osborne, K.Tynan, K autotematyzm.
Wyraz Awangarda:
Co znaczy wiecznych dążeń i działań artystycznych, które wyprzedzają własną epokę; tendencje nowatorskie i eksperymentalne wyróżniające się sprzeciwem wobec istniejących konwencji i porządków, działania autotematyzm.