Czy przydatne?

Co to jest Autotematyzm

Co oznacza AUTOTEMATYZM: sam sobie; sam na swój temat; a. sztuki - sztuka w sztuce; sztuka o sobie samej. W romantyzmie i na przełomie XIX i XX w. zaistniały tendencje do skupiania się twórcy na samym sobie, nad ideą twórczości, procesem i powołaniem twórczym. Autotematyczny video - dzieło filmowe, którego obiektem refleksji ono jest samo: 1) mechanizm powstawania filmu (Noc amerykańska F. Truffauta), niemoc twórcza i kłopoty z realizacją filmu (Osiem i pół F. Felliniego, Wszystko na sprzedaż A. Wajdy); 2) sekrety warsztatu filmowego, problemy etyczne zawodu reżysera (Zdjęcia próbne A. Holland, P. Kędzierskiego, J. Domaradzkiego i tak dalej); 3) tematem mogą także stać się inne filmy czy także konwencje filmowe (na przykład kino postmodernistyczne). Autotematyczny teatr to: 1) teatr w teatrze, a więc wprowadzenie teatru do świata przedstawionego w dramacie (na przykład Hamlet, Sen nocy letniej W. Szekspira, Noc listopadowa i Wyzwolenie S. Wyspiańskiego, Dwa teatry Szaniawskiego). Zabieg ten służy zazwyczaj budowaniu dodatkowego piętra teatralności; 2) dramat o teatrze odsłania kulisy teatru (na przykład Garderobiany T. Heywooda, Aktor, Próby B. Schaeffera); 3) teatr jako narzędzie i sposób badawcza problemów i możliwości teatru (na przykład twórczość J. Grotowskiego, K. Swinarskiego, T. Kantora). A. w sztukach plastycznych: 1) najwcześniej w formie autoportretu malarza przy pracy; 2) jako studium, szkic; 3) jako wypowiedź artysty o artystycznych i technicznych problemach sztuki poprzez samo dzieło i przez traktat (na przykład Witruwiusz, Piero della Francesca, Leonardo da Vinci); 4) sztuka badająca problemy sztuki (na przykład W. Kandinsky, K. Malewicz, G. Seurat, J. Kosuth); 5) utożsamianie sztuki z życiem (na przykład Y. Klein, J. Beuys, T. Kantor). Zobacz także mechanizm twórczy

Czym jest autotematyzm znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Abakanowicz Magdalena:
Co znaczy ASP w Poznaniu. W 1966 r. stworzyła nowy nurt w tkaninie artystycznej Abakany, nadając jej trójwymiarowość (wielkie, tkane przestrzenne rzeźby z elementami reliefu). Wprowadziła do tkactwa nowe autotematyzm.
Wyraz Anonim:
Co znaczy nazwisko nie jest znane albo z premedytacją utajone; dzieło nie podpisane bądź tekst o nie określonym autorstwie. Zdarzenie charakterystyczne dla kultury średniowiecznej, współcześnie jest metodą autotematyzm.
Wyraz Apoftegmat:
Co znaczy powiedzenie, pouczająca przypowieść ( parabola), regularnie nawiązujące do przysłów; nazywany także facecją, anegdotą. Najstarszy zestaw a. pochodzi z I i II w. (Plutarch). Gatunek ten uprawiał autotematyzm.
Wyraz Action Painting:
Co znaczy współcz., którego rozrost przypada na l. 1945-60. Bazuje na ekspresyjnym nakładaniu farby na płótno swobodnym, czasem gwałtownym gestem. W a.p. ważny jest nie tylko wytwór, lecz i sam spontaniczny autotematyzm.
Wyraz Animacja:
Co znaczy filmowa - metoda polegająca na wykonywaniu serii zdjęć podklatkowych (rysunków, lalek, plam barwnych, sylwetek, elementów) w poszczególnych fazach kinetycznych, które po wyświetleniu stwarzają sukces autotematyzm.