Czy przydatne?

Co to jest Artur

Co oznacza ARTUR: legendarny władca, bohater cyklu legend o rycerzach Okrągłego Stołu; najprawdopodobniej postać autentycznego przywódcy Celtów z V albo VI w.; po części produkt fantazji autora Historiae Regum Britanniae, benedyktyńskiego mnicha Geoffreya z Monmouth; romanse rycerskie, lit. prowansalska włączyły do legend o królu A. obce motywy (na przykład wątek Tristana i Izoldy, legendę o św. Graalu), pierwotna wersja podania jest już nie do rozpoznania. Postać A. inspirowała wielu artystów (na przykład T. Malory, zgon Artura, 1469; M. Twain, Jankes na dworze króla Artura, 1899; P. Vischer St. z Norymbergi, fragment grobowca cesarza Maksymiliana w kaplicy pałacowej w Insbrucku)

Czym jest Artur znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Andersen Hans Christian:
Co znaczy prozaik, pisarz i dramaturg. Debiutował zbiorem opowiadań Młodzieńcze próby (1822), a jako dramaturg sztuką Miłość na Wieży Mikołaja (1829). Dla teatru napisał powyżej 30 utworów. Sławę przyniosły mu artur.
Wyraz Asturias Miguel Angel:
Co znaczy laureat Nagrody Nobla (1967). Przedstawiciel realizmu magicznego, którego twórczość wyrosła na gruncie kultury prekolumbijskiej. Mitologia i folklor Majów łączy się i przeplata z realizmem i artur.
Wyraz Abelard Pierre:
Co znaczy pisarz i filozof; odrzucał wiarę w autorytety na rzecz rozumu, rozważał zagadnienia etyki i dogmatyki. Interesująca jest jego korespondencja zarówno o kwestiach teol., jak i własnej biografii; listy artur.
Wyraz Adam I Ewa:
Co znaczy judeochrześc. pierwsi ludzie, rodzice rodu ludzkiego. Wg Biblii (Rdz 1,1 - 2,4) Bóg stworzył z mułu na swe podobieństwo - mężczyznę Adama i tchnął w niego życie. By nie czuł się samotny, wyjął z artur.
Wyraz Arystofanes Z Aten:
Co znaczy przedstawiciel komedii staroattyckiej (satyra polityczna, pamflet społ.), prześmiewca sofistów i nauk Sokratesa; zachowało się powyżej 11 z 40 utworów A., które współcz. stanowią źródło badań nad jęz artur.