Czy przydatne?

Co to jest Akrostych

Co oznacza AKROSTYCH: utwór wierszowany, gdzie pierwsze litery albo cząstki wyrazów rozpoczynających wersy odczytywane pionowo w określonej kolejności tworzą pewien napis nadbudowany nad ciągłym tekstem, uchwytny tylko wzrokowo. W szerszym rozumieniu a. jest każdy utwór wierszowany, gdzie występuje naddany układ literowy składający się na dodatkowy napis. Traktowano je jako popisy lit. zręczności, rodzaj zabawy, sposób szyfrowania. Sporo przykładów a. podał J. Tuwim w zbiorze Pegaz dęba

Czym jest akrostych znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Antyfona:
Co znaczy gregoriańskiego; modlitwa (między innymi psalm) recytowana albo śpiewana na przemian poprzez chór i przewodnika albo poprzez dwa chóry; popularna od II w., do liturgii wprowadzona poprzez św akrostych.
Wyraz Anakolut:
Co znaczy poszczególne człony syntaktyczne kłócą się pod względem składniowym z porządkiem logicznym zdania. A. zdarza się w miarę regularnie w mowie potocznej, będąc wyrazem pośpiechu, nieuwagi, roztargnienia akrostych.
Wyraz Autoironia:
Co znaczy odmiana ironii, której istotą jest ukryta drwina z własnej osoby, myśli, twórczości. A. zestawiona z ironią bywa świadomym zabiegiem artystycznego wyrazu, na przykład Przedwiośnie S. Żeromskiego akrostych.
Wyraz Akademia Zamojska:
Co znaczy Zamościu zał. poprzez kanclerza J. Zamoyskiego, miała kształcić światłych obywateli państwa. Do jej organizacji przyczynił się Sz. Szymonowic; pierwszym rektorem był M. Stefanowicz, a wykładano w akrostych.
Wyraz Antropologia Kulturowa:
Co znaczy człowieka i różnych grup etnicznych, zwł. pierwotnych; metody zachowania się, wytwory działalności; obejmuje etnografię i etnologię, językoznawstwo, bada różnorodność kultur poprzez analizę i akrostych.