Czy przydatne?

Co to jest Magdalena Abakanowicz

Co oznacza ABAKANOWICZ MAGDALENA: rzeźbiarka, prof. ASP w Poznaniu. W 1966 r. stworzyła nowy nurt w tkaninie artystycznej Abakany, nadając jej trójwymiarowość (wielkie, tkane przestrzenne rzeźby z elementami reliefu). Wprowadziła do "tkactwa" nowe tworzywa - końskie włosie, liny, sznury, tkaniny workowe, włókno sizalowe; sporo z tych materiałów stosowała także w rzeźbie, na przykład worki nasączane żywicą. Prace sytuuje w naturze, w krajobrazie różnych kontynentów. Najsłynniejsze cykle: Lina, jej penetracja, jej przypadek w przestrzeni, Ręka, Głowy, Postacie siedzące, Embriologia, Plecy, Androgyn, Katarsis, Inkarnacje, Negev, Tłum, Gry wojenne. Na Olimpiadę w Seulu wykonała Przestrzeń smoka. Jest również autorką: projektu Architektury arborealnej i rzeźby 15 postaci i pomnika ręki - projektu architektonicznego dla Hiroszimy. A. stworzyła nowy typ rzeźby: biologiczne, strukturalne, trójwymiarowe, monumentalne obiekty, które są częścią naturalnych mechanizmów życia we wszystkich jego przejawach. Jej prace są syntezą kultury, obiekty organiczne tworzą obrazy odwołujące się do świadomości kulturowej człowieka

Czym jest Abakanowicz Magdalena znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Aleixandre Y Merlo Vicente:
Co znaczy laureat Nagrody Nobla (1977), członek hiszp. Akademii Nauk. Istnienie człowieka, jego miejsce w naturze, miłość i zgon to natchnienie twórcze literaturze A. W startowym okresie przedstawiciel abakanowicz magdalena.
Wyraz Apoteoza:
Co znaczy utwór lit. albo obraz, gdzie postacie ludzkie zostają zaopatrzone w boskie cechy dla gloryfikacji; uroczysta końcowa scena w dramacie, gdzie zbierają się wszystkie postacie abakanowicz magdalena.
Wyraz Adynata:
Co znaczy niedorzeczności; nazwa występująca odnosząc się do anegdot, facecji, komicznych opowiadań lit. staropolskiej. Zastosowany w nich absurdalny dowcip był efektem zderzenia wykluczających się wzajemnie abakanowicz magdalena.
Wyraz Antyfona:
Co znaczy gregoriańskiego; modlitwa (między innymi psalm) recytowana albo śpiewana na przemian poprzez chór i przewodnika albo poprzez dwa chóry; popularna od II w., do liturgii wprowadzona poprzez św abakanowicz magdalena.
Wyraz Aryman:
Co znaczy zła, ciemności i zniszczenia; duch-niszczyciel, wódz demonów, odpowiednik chrześc. Szatana. Przeciwieństwem A. jest Ormuzd (Spenta Minju) - duch-stworzyciel, bóg dobra i światłości; wedle wierzeń ma abakanowicz magdalena.