Czy przydatne?

Co to jest Ksawery Pruszyński

Co oznacza PRUSZYŃSKI KSAWERY: prozaik, dziennikarz, korespondent w trakcie wojny domowej w Hiszpanii. Debiutował jako dziennikarz w 1928 na łamach tygodnika "Czas", znany z krytycznego relacji do rzeczywistości. Przed wojną ukazały się zbiory między innymi Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk 193? (1932) i Podróż po Polsce (1937) i pean o bohaterstwie wojsk republikańskich W czerwonej Hiszpanii (1937). Twórczość P. to proza gawędziarska łącząca fikcję lit. z autentycznym materiałem, charakteryzująca się żywym, pięknym językiem. Odpowiednikiem jest powieść Droga wiodła poprzez Narvik (1941) i zbiory opowiadań o losach żołnierzy pol. na Zachodzie Trzynaście opowieści (1946) i Karabela z Meschedu (1948). P. jest autorem esejów biograficznych: Margrabia Wielopolski (1944) i Opowieść o Mickiewiczu (1956), polemik: między innymi 1000 mil do prawdy (1941), gdzie przedstawia wydarzenia wrześniowe

Czym jest Pruszyński Ksawery znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Poemat Dydaktyczny:
Co znaczy wierszowany zawierający rady praktyczne zamieszczane zarówno wpartiach fabularnych, jak iopisowych. Cechy tego gatunku lit. dydaktycznej zawiera poemat filozoficzny i tak zwany literatura traktatowa pruszyński ksawery.
Wyraz Powieść Science Fiction:
Co znaczy fantastycznonaukowa, proza fabularna, gdzie świat przedstawiony umieszczony jest w okresie przyszłym, w bliżej nieokreślonej przestrzeni, w uwarunkowaniach niepodobnych do naszych warunków życia pruszyński ksawery.
Wyraz Paderewski Ignacy Jan:
Co znaczy kompozytor ipolityk. Od 1913 r. mieszkał wStanach Zjednoczonych. Zasłynął jako wybitny wirtuoz zwł. wodtwarzaniu muzyki F. Chopina i jako kompozytor wykorzystujący motywy muzyki ludowej inarod pruszyński ksawery.
Wyraz Puławy:
Co znaczy parkowy nazywany Nową Arkadią. Rezydencję wybudował w latach 1676-79 S.H. Lubomirski wg projektu Tylmana z Gameren. Pałac został w dalszym ciągu przebudowany poprzez miejscowego architekta Ch.P pruszyński ksawery.
Wyraz Powieść Rzeka:
Co znaczy wielowątkowa powieść o rozlewnej narracji, opowiadająca dzieje rodziny (p. saga) poprzez kilka pokoleń, fabuła rozgrywa się na szerokim tle społeczno-obyczajowym. Klasyczne p. rz.: Saga rodu pruszyński ksawery.