Czy przydatne?

Co to jest Marcel Proust

Co oznacza PROUST MARCEL: poeta franc. W latach młodości jako bywalec salonów i modnych kurortów obserwował życie spotykanych ludzi, z wyjątkową intuicją przenikał ich psychikę, oceniał motywy postępowania. W tym okresie rozpoczął pisać kroniki z życia salonów i różne impresje lit. Brat pisarza Robert zebrał te drobiazgi z lat 1897-1921 i ogłosił w tomie Kroniki (1927). Debiut P. stanowi tom opowiadań i wierszy Rozrywki i dni (1896). Kluczowym dziełem P. jest cykl powieściowy zatytułowany W poszukiwaniu straconego czasu, ukazujący obraz hist.-obyczajowy społeczeństwa franc. na przełomie XIX i XX wieku. To jest swoisty pamiętnik, bez tradycyjnej intrygi, chronologia nie rządzi akcją, a teraźniejszość, przyszłość i przeszłość wzajemnie się przenikają, czas fizyczny autor próbuje zastąpić czasem wewnętrznym człowieka, czasem wspomnień. Za życia pisarza ukazały się 4 części tego cyklu: W stronę Swanna, W cieniu zakwitających dziewcząt, W stronę Guermantes, Sodoma i Gomora (1913-22). Pozostałe 3 tomy opublikowano po zgonu autora, jest to Uwięziona (1923), Nie ma Albertyny (1925), Czas wykryty (1927). W jego dorobku znajduje się także tom esejów Pastisze i mieszaniny (1919), zestaw szkiców o lit. i malarstwie Przeciw Sainte-Beuveowi (1954) i pisana w latach 1895-1905 trzytomowa autobiograficzna powieść Jean Santeuil (wyd. 1952) i inne

Czym jest Proust Marcel znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Paradygmat:
Co znaczy użytkowany jako lista, zestaw wszystkich form, wykazujących określony obiekt, na przykład rdzeń albo temat, iułożonych wg określonego mechanizmu języka (na przykład wg ustalonej kolejności przypadków proust marcel.
Wyraz Parabola:
Co znaczy lit. przeważnie prozatorski, wktórym fabuła, przebieg zdarzeń, zachowania ireakcje bohaterów mają poza jednostkowym ikonkretnym również wymiar uogólniający (na przykład prawdy moralne) odsyłający do proust marcel.
Wyraz Powieść Dziennikarska:
Co znaczy modernistycznej powieści popularnej, wykształcona w lit. pol. na przełomie XIX i XX w., u której źródeł leży postęp sztuki dziennikarskiej, podejmującej aktualne tematy, czasem mające posmak proust marcel.
Wyraz Powieść Autotematyczna:
Co znaczy gdzie poeta wprowadza siebie jako jednego z bohaterów, osób działających, próbuje pisać o tym, jak powstaje powieść, na przykład w Pałubę K. Irzykowskiego wpisane zostały trzy książki: normalna proust marcel.
Wyraz Powieść Rzeka:
Co znaczy wielowątkowa powieść o rozlewnej narracji, opowiadająca dzieje rodziny (p. saga) poprzez kilka pokoleń, fabuła rozgrywa się na szerokim tle społeczno-obyczajowym. Klasyczne p. rz.: Saga rodu proust marcel.