Czy przydatne?

Co to jest Językowe Poradnictwo

Co oznacza PORADNICTWO JĘZYKOWE: współczesne p.j. w Polsce wyrasta z tradycji upowszechnienia zasad poprawności jęz.
(2. poł. XIX w.) i utrwalonej w międzywojniu (1918-1939) popularyzacji zagadnień jęz., która sprowadzała się do informacji o błędach i konieczności ich unikania (na przykład A.A. Kryńskiego Jak nie należy mówić i pisać po polsku i na łamach czasopism językoznawczych: "Poradnika Językowego" i "j. polskiego"). Najpełniejszą kodyfikację normy języka ogólnego dokonał S. Szober w Słowniku ortoepicznym (1937), po wojnie wydanym jako Leksykon poprawnej polszczyzny (1958), pojawiły się także autorytety językoznawcze: W. Doroszewski kierujący radiowy "Poradnik językowy" (od 1935) i Z. Klemensiewicz, autor "Pogadanek o języku". Po wojnie główne dla kultury języka stały się dwa problemy: upowszechnienie norm jęz. ogólnego w środowisku ludzi, których pierwszym językiem była gwara, i nowy opis jęz. ogólnego, przyjrzenie się jego odmianom funkcjonalnym i socjalnym i na tej podstawie sformułowanie zasad posługiwania się zróżnicowaną polszczyzną (na przykład problem nazw miejscowych na Ziemiach Odzyskanych). Powstały programy radiowe, telewizyjne, wydawnictwa, instytucje: Tow. Miłośników J. polskiego (z siedzibą w Krakowie, wydaje "j. polski") i Tow. Kultury Języka (z siedzibą w Warszawie, wydaje "Poradnik Językowy"), Komisja Kultury Języka Komitetu Językoznawczego PAN, Komisja Kultury Słowa Tow. Naukowego Warszawskiego (od 1990). Kulturę jęz. upowszechniają także telefoniczne poradnie jęz. (pierwsza w Łodzi, 1964), tv audycja Ojczyzna-polszczyzna wrocławskiego językoznawcy
J. Miodka, radiowy poradnik "Czy mówisz po polsku?" warszawskiego językoznawcy A. Markowskiego, wydawnictwa książkowe, na przykład Zasady pisowni polskiej i interpunkcji ze słownikiem ortograficznym S. Jodłowskiego i W. Taszyckiego, Leksykon ortograficzny j. polskiego PWN pod red. M. Szymczaka, Leksykon j. polskiego pod red. W. Doroszewskiego; kąciki porad językowych na łamach prasy regionalnej i ogólnopolskiej, działania lingwistów w środowisku dziennikarskim, telewizyjnym, radiowym, na przykład W. Poetka, J. Bralczyka, konkursy ortograficzne
Wyraz Porazińska Janina:
Co znaczy autorka książek i czasopism dla dzieci i młodzieży (między innymi współzałożycielka Płomyka i Płomyczka ); w twórczości nawiązywała do M. Konopnickiej, najchętniej pisała kołysanki, bajki liryczne i poradnictwo językowe co znaczy.
Wyraz Pinakoteka:
Co znaczy prywatnych ipublicznych obrazów, początkowo wotywnych, przechowywanych igromadzonych wstarożytności od V w. przed naszą erą na Akropolu wAtenach, potem także winnych miastach; 2) współcześnie muzeum poradnictwo językowe krzyżówka.
Wyraz Platonizm:
Co znaczy Platona, który przyjmuje intuicję intelektualną jako schemat doskonałego poznania, istnienie bytu wiecznego iniezmiennego, świata idei poznawalnych dzięki rozumu, pośród których najwyższą jest idea poradnictwo językowe co to jest.
Wyraz Podkowiński Władysław:
Co znaczy ilustrator w Tygodniku Ilustrowanym , Wędrowcu , Kłosach , malarz; uczeń W. Gersona. W1889 r. zJ. Pankiewiczem przebywał wParyżu, poznał malarstwo impresjonistyczne, co wpłynęło na dalszą jego poradnictwo językowe słownik.
Wyraz Powieść:
Co znaczy prozy epickiej (w okolicy noweli i opowiadania); w tradycyjnym rozumieniu utwór narracyjny, fabularny, wielowątkowy, wszechstronnie prezentujący bohaterów na rozległym tle społ.-obyczajowym albo hist poradnictwo językowe czym jest.

Czym jest poradnictwo językowe znaczenie w Słownik pisownia P .

  • Dodano:
  • Autor: