Czy przydatne?

Definicja Południowa Ameryka

Gdzie jest AMERYKA POŁUDNIOWA kontynent, część Ameryki; połączona z Ameryką Pn. Przesmykiem Panamskim; 17,8 mln km2; 365 mln mieszk.; na terenie obszaru 14 krajów i 2 terytoria zależne; półwyspy i wyspy stanowią 1% kontynentu; największe m.: S?o Paulo, Rio de Janeiro, Bogota, Santiago, Lima, Buenos Aires; wzdłuż zach. wybrzeży ciągną się góry Andy z najwyższym szczytem Aconcagua (wys. 6960 m) - najwyższy na kontynencie; wulkany: Llullaillaco (6723 m - najwyższy na Ziemi), Cotopaxi, Sangay i Puracé; na wsch. od Andów ciągną się niz.: Amazonki, Orinoko, La Platy i Boliwijska; na wsch. kontynentu ciągnie się Wyż. Brazylijska a na pd. Wyż. Patagońska z największym Lądolodem Patagońskim o pow. około 20 tys. km2; gł. rz.: Amazonka, Orinoko, Parana, S?o Francisco, Madeira, Negro, Urugwaj; jez.: Maracaibo, Titicaca, Poopo, Patos; klimat zróżnicowany od zwrotnikowego do okołobiegunowego na pd. kontynentu; wilgotne lasy wieczniezielone w Amazonii, na wyżynach zarośla i sawanny, w Andach pustynna i półpustynna, na pd. Tundra; złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, rud miedzi, żelaza, cyny, cynku, ołowiu, wolframu, boksytów i srebra; uprawa drzew cytrusowych, kawy, kakaowca, zbóż

Czym jest AMERYKA POŁUDNIOWA znaczenie w Słownik geografia A .

Informacje ATBARA:
Opis m. w pn.-wsch. Sudanie (obszar Pn.), przy ujściu rz. Atbary do Nilu; 75 tys. mieszk.; zakłady naprawcze taboru kolejowego, cementownia; ośr. regionu rolniczego ameryka południowa.
Informacje ABAKAŃSKI, STEP ABAKAŃSKI:
Opis step w azjatyckiej części Rosji (Chakasja), w kotlinie Minusińskiej, na l. brzegu Jeniseju i Abakanu; liczne jeziora; hodowla zwierząt ameryka południowa.
Informacje AIRE:
Opis rz. w W. Brytanii (Anglia), pr. dopływ rz. Ouse; dł. 115 km; źródła w G. Pennińskich; przepływa poprzez Leeds ameryka południowa.
Informacje AKTIUBIŃSK:
Opis do 1891 Aktube; m. obwodowe w zach. części Kazachstanu, na przedgórzu Uealu Pd., nad rz. Ilek; 231 tys. mieszk.; port lotniczy; hutnictwo żelaza; przem. chemiczny i maszynowy; prawa miejskie 1891 ameryka południowa.
Informacje ALIGARH:
Opis Uttar Pradeś), w międzyrzeczu Gangesu i Jamuny; 710 tys. mieszk.; przem. mięsny, włókienniczy, skórzany; ośr. handlu trzciną cukrową i zbożem; liczne świątynie buddyjskie i hinduskie; zabytkowe ameryka południowa.