Czy przydatne?

Co to jest Regionalizm

Co oznacza REGIONALIZM: w znaczeniu jęz.: właściwość wymowy, słowo, związek wyrazowy, konstrukcja składniowa zgodne wymowie określonego obszaru geograficznego państwie, dzielnicy, regionu; składnik mowy potocznej, odmiany języka ogólnego, którym posługują się tutejsi mieszkańcy, na przykład w wymowie fonetycznej: warszawska wymowa doktór i krakowska lekarz, małopolska spaźniać się i wielkopolska spóźniać się; w słowach różnych znaczeniowo, na przykład krakowskie fiakier, warszawskie dorożkarz; poznańskie na dworze, śląskie na polu. Przywołane przykłady świadczą o historii kształtowania się jęz. ogólnopolskiego w różnych dzielnicach państwie. Zwane są regularnie prowincjonalizmami (na przykład wielkopolskie perki, modrak; podhalańskie watra, regle). W tekstach lit. użytkowane są jako środek stylizacji, obecne na przykład w prozie młodopolskiej W. Orkana i K. Przerwy Tetmajera

Czym jest regionalizm znaczenie w Słownik pisownia R .

Wyraz Rymkiewicz Aleksander:
Co znaczy wileńskiej ekipy lit. Żagary. Pierwsze utwory zamieścił w1933 wdodatku lit. wileńskiego Słowa , odrębnie wydał poemat Tropiciel (1936) izbiór wierszy Potoki (1938). Tomy literaturze wydane po wojnie regionalizm.
Wyraz Rybczyński Zbigniew:
Co znaczy laureat nagrody Oscara (1983) wkategorii filmów animowanych za video Tango. Łączy kamerę filmową zwideo sprzężonym zkomputerem iTV (mechanizm high definition); stworzył metodę trickową zzastosowaniem regionalizm.
Wyraz Renoir Pierre-Auguste:
Co znaczy impresjonista; różnił się znacząco od innych przedstawicieli impresjonizmu będąc w pierwszej kolejności portrecistą; lubił malować dzieci iludzi wszczęśliwych, beztroskich chwilach, na przykład regionalizm.
Wyraz Rossini Gioacchino Antonio:
Co znaczy operowy okresu romantyzmu, kontynuator klasycznej opery komicznej i opery buffa. Na jego twórczość wywarła wpływ franc. muzyka romantyczna, w pierwszej kolejności jej monumentalne środki wyrazu regionalizm.
Wyraz Rej Mikołaj:
Co znaczy czołowych przedstawicieli lit. renesansowej, zwany ojcem lit. pol. Od 1525 r. w środowisku humanistycznym dworu magnata A. Tęczyńskiego. Od 1541 wyznawca kalwinizmu, w swoich poglądach polit regionalizm.