Czy przydatne?

Co to jest Pandory Puszka

Co oznacza PUSZKA PANDORY: dar Zeusa dla pierwszej kobiety na ziemi Pandory (gr.= obdarzonej wszystkim), ulepionej z gliny poprzez Hefajstosa, która z woli Zeusa miała być zemstą na Prometeuszu i ludziach. P. dostała od bogów sporo darów i puszkę, którą miała dać w posagu temu, kto ją poślubi. Prometeusz przewidywał podstęp bogów, ale jego brat Epimeteusz (gr. = mądry po szkodzie) ożenił się z P., otworzył puszkę, z której wydostały się zamknięte w niej wszystkie nieszczęścia stale trapiące ludzi. Przenośnie p.P. znaczy źródło bezustannych nieszczęść, smutków, kłopotów

Czym jest puszka Pandory znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Personalizm:
Co znaczy który fundamentalne znaczenie przypisuje osobie, ukształtowany pod koniec XIX w.; termin p. pojawił się wdziele franc. filozofa Ch. Renouviera Le Personnalisme (1903), wktórym autor pisał we wstępie puszka pandory.
Wyraz Paronomazja:
Co znaczy opodobnym brzmieniu albo oodmiennym znaczeniu, opartych na grze słów (na przykład Po suszy szosa sucha), żartach językowych (na przykład Władca Karol nabył królowej Karolinie korale koloru koralowego puszka pandory.
Wyraz Puryzm Językowy:
Co znaczy nadgorliwości w zatroskaniu o czystość języka, przesadna, rygorystyczna dbałość o kulturę jęz. rodzimego, stąd obecność zjawisk jęz. typu: zwis męski - krawat, deszczochron - parasol, gospodarz domu puszka pandory.
Wyraz Proteusz:
Co znaczy Tetydy, bóstwo morskie mieszkające na wyspie Faros, pasterz fok Posejdona. Miał dar wieszczenia i umiejętność przybierania różnych postaci, w celu uzyskania przepowiedni na przyszłość należało puszka pandory.
Wyraz Powieść Rzeka:
Co znaczy wielowątkowa powieść o rozlewnej narracji, opowiadająca dzieje rodziny (p. saga) poprzez kilka pokoleń, fabuła rozgrywa się na szerokim tle społeczno-obyczajowym. Klasyczne p. rz.: Saga rodu puszka pandory.