Czy przydatne?

Co to jest Prerafaelici

Co oznacza PRERAFAELICI: Bractwo Prerafaelitów, późnoromantyczna ekipa z angielskiego: malarzy i pisarzy działająca w Londynie w latach 1848-51, których program zawierał tendencje postromantyczne i zapowiedź symbolizmu. Występowali przeciw akademizmowi, głosząc program sztuki odrodzonej, czerpiącej inspirację z przeżyć rel., ze związku z naturą. Nawiązywali do ogromnej tradycji quattrocenta (Botticelli, Lippi, Ghirlandaio); wyznawali ideał elegancji graficznej i wyrafinowanego stylu opartego na czystości linearnej malując obrazy w duchu sentymentalizmu, romantycznego symbolizmu z sporą dozą mistycyzmu i melancholijnej aluzyjności. Szekspirowskie tematy nasycone zostały alegoriami. Obrazy odznaczały się ostrym kolorem, drobiazgowym i nienaturalnym traktowaniem realiów (na przykład piękna topielica w lustrzanej, kryształowej wodzie pokrytego kwiatami strumienia). Podobne cechy ujawniały się także w literaturze. Czołowymi przedstawicielami kierunku byli J.
E. Millais, W.H. Hunt, D.G. Rossetti, E. Burne-Jones

Czym jest prerafaelici znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Paronomazja:
Co znaczy opodobnym brzmieniu albo oodmiennym znaczeniu, opartych na grze słów (na przykład Po suszy szosa sucha), żartach językowych (na przykład Władca Karol nabył królowej Karolinie korale koloru koralowego prerafaelici.
Wyraz Poe Edgar Allan:
Co znaczy nowelista, krytyk iteoretyk lit., artysta prozy detektywistycznej. Debiutował w1827 jako pisarz, w dalszym ciągu wydał nowelę Opowieść Artura Gordona Pyma zNantucket (1838) ifantastyczno-sensacyjne prerafaelici.
Wyraz Punktualizm:
Co znaczy stylistyczno-twórczych we współcz. muzyce; zapoczątkowana poprzez A. Schnberga, bazuje na całkowitym rozkładzie linii melodycznej i zastąpieniu jej poprzez kolorystyczne plamy dźwiękowe, tworzące prerafaelici.
Wyraz Polska Akademia Umiejętności:
Co znaczy powst. w 1872 r. jako Akademia Zdolności w celu organizowania i popierania badań nauk. i reprezentowania pol. edukacji za granicą. Zapoczątkowała sporo serii wydawniczych, organizowała zjazdy nauk prerafaelici.
Wyraz Parnicki Teodor:
Co znaczy idyplomata, którego pisarstwo wymaga od czytelnika wiedzy iuwagi. Początki przypadają na lata 30., gdy uznanie zyskał powieścią hist. Aecjusz, ostatni Rzymianin (1937). Wczasie wojny stworzył Srebrne prerafaelici.