Czy przydatne?

Co to jest Kryminalna Powieść

Co oznacza POWIEŚĆ KRYMINALNA: odmiana powieści popularnej, ukształtowana w XIX w., której dominantę kompozycyjną stanowi fabuła powiązana ze zbrodnią, jej dokonywaniem i wyjaśnianiem przyczyn i ujawnianiem osoby sprawcy; bohaterami są przeważnie: detektyw kierujący śledztwo (rozwiązujący zagadkę), przestępca i osoby podejrzane, w jakiś sposób związane ze zbrodnią. Klasykami rozwiązującymi zagadki p.k. są między innymi detektyw Sherlock Holmes pojawiający się w utworze Conan Doylea Studium w szkarłacie, Herkules Poirot i Miss Jane Marple w powieściach A. Christie (Morderstwo na plebanii). Współcz. odmiany popularnej p.k.: sensacyjno-awanturnicza (z Arsenem Lupinem, dżentelmenem-włamywaczem), detektywistyczna (z komisarzem Maigretem), amer. czarny kryminał, szpiegowska (kapitan Kloss z serialu Kwota większa niż życie A. Zbycha), odmiana policyjna (z agentem Scotland Yardu, w PRL milicyjna, z porucznikiem Borewiczem z tv serialu "007 - zgłoś się"). P.k. jest obecna na ekranach tv i kina całego świata jako forma kultury rozrywkowej

Czym jest powieść kryminalna znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Proza:
Co znaczy objaśniane wyrażeniem: mowa niewiązana , rodzaj w lit. w okolicy dramatu i liryki. Istotną rolę w p. grają poznawcza i impresywno-ekspresywna funkcja języka, odkrywająca swoje możliwości artystyczne powieść kryminalna.
Wyraz Przysłowie:
Co znaczy językoznawczego zdanie proste albo złożone, regularnie w formie wierszowanej, na przykład Co nagle to po diable, Kropla drąży skałę. Z punktu widzenia literaturoznawstwa p. jest najkrótszym utworem powieść kryminalna.
Wyraz Podmiot:
Co znaczy nadrzędna nad orzeczeniem; oznaczająca osoby, zwierzęta, elementy, zjawiska, definicje oderwane, zajęte jakąś czynnością (Adaś pisze leksykon), znajdujące się wjakimś stanie (Adaś drzemie) albo powieść kryminalna.
Wyraz Polska Szkoła Filmowa:
Co znaczy powstały po 1956 r. podejmujący funkcję sztuki wysokiej. Zdarzenie złożone i trudne do opisania, powstała ekipa filmów obrachunkowych: A. Wajdy Pokolenie (1955), Kanał (1957), Popiół i diament (1958 powieść kryminalna.
Wyraz Palatalizacja:
Co znaczy zmiękczenie spółgłoski twardej pod wpływem sąsiadującej znią samogłoski (przeważnie przedniej). Językoznawstwo słowiań. rozróżnia trzy p. tylnojęzykowych k, g, h, które dokonały się jeszcze wokresie powieść kryminalna.