Czy przydatne?

Co to jest Fantastyczna Powieść

Co oznacza POWIEŚĆ FANTASTYCZNA: odmiana powieści, gdzie świat przedstawiony odbiega od realnej rzeczywistości, wykorzystuje wątki nadnaturalne pełne fantastyki, cudowności, baśniowości, folkloru, na przykład Baśnie tysiąca i jednej nocy, Podróże Guliwera Swifta, Klechdy polskie B. Leśmiana, Hobbit Tolkiena; jej lektura uświadamia młodemu czytelnikowi, iż to, co fantastyczne, realnie istnieje, może się z bohaterem identyfikować, przeżywać jego los (na przykład wypowiedzenie zaklęcia powodem otwarcia Sezamu). Odmianą p. f. jest science fiction, na przykład powieści fantastyki nauk. S. Lema Astronauci, Solaris, Powrót z gwiazd podejmujące problem poznawalności świata i roli edukacji w życiu człowieka i cywilizacji społeczeństw, będące przestrogą przed eksperymentami w imię złudnych racji zbudowania szczęśliwego społeczeństwa

Czym jest powieść fantastyczna znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Puszkin Aleksander:
Co znaczy pisarz, dramaturg, prozaik. Debiutował w 1814 r. jako członek ugrupowania lit. Arzamas, związany również z kręgiem pisarzy dekabrystów (wyraził to w wierszu W głębinie syberyjskich rud). Autor powieść fantastyczna.
Wyraz Pound Ezra Weston Loomis:
Co znaczy dziennikarz, krytyk lit. i tłumacz, pisał w jęz. z angielskiego:, franc. i wł. Był postacią kontrowersyjną, ewolucja jego poglądów od pacyfizmu do wł. faszyzmu stała się powodem oskarżenia go o powieść fantastyczna.
Wyraz Potocki Wacław:
Co znaczy baroku, prowadził żywot ziemiański. Twórczość P. wyraża osobiste radości i cierpienia w cyklu utworów Tydzień powstania świata, refleksje metafizyczne w Pieśniach pokutnych, problemy etyczne w cyklu powieść fantastyczna.
Wyraz Parodia:
Co znaczy utwór, który (w okolicy pastiszu, trawestacji, groteski, burleski) naśladuje styl, słownictwo, poetykę pierwowzoru, cechy biografii wcelach komicznego przejaskrawienia albo ujęcia satyrycznego powieść fantastyczna.
Wyraz Pawlikowska-Jasnorzewska Maria, 1o V. Bzowska:
Co znaczy dramatopisarka, córka W. Kossaka, wnuczka J. Kossaka, siostra pisarki M.Samozwaniec. Wmiędzywojniu związana zkręgiem pisarzy Skamandra. Debiutowała tomem poetyckim Niebieskie migdały (1922), pośród powieść fantastyczna.