Czy przydatne?

Co to jest Powiastka

Co oznacza POWIASTKA: krótkie opowiadanie prozą albo wierszem, od 2. poł. XIX w. p. nazywano krótkie utwory narracyjne o charakterze pouczającym, adresowane do młodego czytelnika. W lit. występują różne odmiany tego gatunku, między innymi p. fantastyczna, p. erotyczna, p. moralna i upowszechniona w dobie franc. oświecenia p. filozoficzna, która stała się ważnym narzędziem upowszechniania racjonalistycznego światopoglądu, zawierała krytyczny osąd funkcjonujących zwyczajów i życia publicznego. P.f. nawiązywała do przedmiotów romansu awanturniczego i opowieści egzotycznej operując, podobnie jak one, epizodycznością fabuły komponowanej wokół przewodniego wątku podróży, uproszczoną kreacją bohaterów i niekonsekwencją motywacyjną. Akcja p.f. ma znamiona pretekstu, ważne są treści moralistyczne i komentarze filoz., stąd zdarzenia i postacie traktowane są żartobliwie, regularnie z ironicznym dystansem. Mistrzami tego gatunku byli: Wolter, na przykład Kandyd, Prostaczek, Mikromegas i D. Diderot, na przykład Kubuś Fatalista i jego pan

Czym jest powiastka znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Preludium:
Co znaczy krótki utwór improwizowany na organy czy lutnię, który miał pomóc śpiewakom w ustaleniu intonacji muzycznej, potem wstęp instrumentalny do niektórych form muzycznych, na przykład suity, fugi; 2 powiastka.
Wyraz Postmodernistyczny Film:
Co znaczy wysokim stopniem metaświadomości twórczej; odwołuje się najchętniej do standardowych przedstawień wizualnych, innych filmów, komiksów, reklamy, wideoklipów; za reprezentacyjne p.f. uchodzą dzieła D powiastka.
Wyraz Proces Twórczy:
Co znaczy twórcza wspólna dla doświadczenia nauk., artystycznego, technicznego, łącząca wiedzę, osobiste doświadczenie z intuicją i z możliwościami realizacji. P.t. może być nieuświadomiony poprzez osobę powiastka.
Wyraz Paronomazja:
Co znaczy opodobnym brzmieniu albo oodmiennym znaczeniu, opartych na grze słów (na przykład Po suszy szosa sucha), żartach językowych (na przykład Władca Karol nabył królowej Karolinie korale koloru koralowego powiastka.
Wyraz Pytanie Retoryczne:
Co znaczy formie pytania, na które nie oczekuje się odpowiedzi, użytkowane w celu zwrócenia uwagi słuchacza na treść wypowiadaną poprzez autora albo dla wzmocnienia zabarwienia uczuciowego wypowiadanej myśli powiastka.