Czy przydatne?

Co to jest Jan Potocki

Co oznacza POTOCKI JAN: poeta, historyk, podróżnik, poliglota, erudyta (uprawiał sporo dziedzin - od astronomii i archeologii do językoznawstwa); odbył pierwszą w Polsce podróż balonem. W trakcie Sejmu Czteroletniego założył drukarnię, gdzie drukował publicystykę i tygodnik relacjonujący debaty sejmowe. W pałacu w Łańcucie, na scenie magnackiej wystawił 6 jednoaktówek Parady. Pisał tylko po francusku. Dziełem życia P. okazała się oryginalna powieść Rękopis znaleziony w Saragossie (1803-15; przeł. E. Chojecki, 1847) skonstruowana odpowiednio z poetyką kompozycji ramowej, szkatułkowej, gdzie bohater, szlachcic hiszpański, przeżywa sporo przerażających i zabawnych przygód, a spotkani towarzysze opowiadają mu jeszcze własne przygody; w powieści zdumiewa czytelnika wielka erudycja autora, który łączy przedmioty kultury islamu z pierwiastkami egipskimi, hebrajskimi i antycznymi. W finale powieści wszystkie zagadki zostają rozwiązane. Rękopis... P. można czytać na różne metody: jako romans, powieść fantastyczną, humorystyczną czy filozoficzną

Czym jest Potocki Jan znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Pieśni Patriotyczne:
Co znaczy modlitwy poetyckie wintencji iza ojczyznę rozumianą jako państwo ojczysty, ziemia rodzinna, kultura, język, religia, wspólnota małych ojczyzn . P.p. występują wróżnych obiegach: oficjalno-uroczystym potocki jan.
Wyraz Poezja Pokolenia "BruLionu":
Co znaczy ur. po 1960 r., debiutujących w nowej sytuacji polit. (po 1989), rozczarowanych oficjalnym obiegiem poetyckim; ugrupowanie niezależnych indywidualistów: M. Świetlickiego, K. Koehlera, M. Barana, J potocki jan.
Wyraz Piętak Stanisław:
Co znaczy przed wojną związany zmiesięcznikiem Okolica Pisarzy (po 1934) i pisarzami skupionymi wkręgu J. Czechowicza. Debiutował tomem wierszy Alfabet oczu (1935), następne tomiki literaturze to między innymi potocki jan.
Wyraz Paz Octavio:
Co znaczy ieseista, dyplomata, publicysta, laureat Nagrody Nobla (1990). Jego literatura wywodzi się z surrealizmu, jest w miarę hermetyczna, przepełniona bogatą symboliką. Naczelnym problemem roztrząsanym potocki jan.
Wyraz Pronaszko Andrzej:
Co znaczy pedagog, związany przed wojną z ekipą formistów; współpracował także z Sz. Syrkusem w tworzeniu eksperymentalnego Teatru Symultanicznego, potem Teatru Ruchomego. W l. 20. i 30. brał czynny udział w potocki jan.