Czy przydatne?

Co to jest Prowansalska Poezja

Co oznacza POEZJA PROWANSALSKA: literatura liryczna płd. Francji, słonecznej Prowansji (XI w.), mająca cechy wykształconej formy artystycznej, kunsztowne strofy o skomplikowanej rytmice. Układali w jęz. prowansalskim trubadurzy, na przykład bona canso - dobra pieśń, opowiadająca o miłości szczęśliwej, mala canso - zła pieśń, skarga na miłosną zgryzotę. Albą nazywano utwór wyrażający uczucia kochanków przy rozstaniu po miłosnej nocy. P.p. wprowadziła do lit. średniowiecznej ideę "miłości dwornej", której adresatką była dama serca wybranego rycerza: miał on damę kochać, być jej wiernym, miłość ukrywać, damie służyć, dla niej radośnie cierpieć (amar, celar, servir, soffrir), miłość gdyż uszlachetniała oboje. Ideał "miłości dwornej" ogarnął falą całą Europę, między innymi uległ jej z angielskiego: władca Ryszard Lwie Serce; pierwszymi uczniami prowansalskich trubadurów stali się ich rodacy z płn. Francji - truwerzy. W XIII w.
krucjata rycerska skierowana przeciw sekcie albigensów przerwała tragicznie rozrost p.p

Czym jest poezja prowansalska znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Publicystyka:
Co znaczy komentarze, teksty polemiczne, rozprawy, eseje, felietony, recenzje, szkice publikowane na antenie radiowej i telewizyjnej, w prasie codziennej, tygodnikach, miesięcznikach, podejmujące aktualne poezja prowansalska.
Wyraz Postmodernizm:
Co znaczy pojawiających się w różnych dziedzinach współcz. kultury. Obejmuje zarówno architekturę, sztuki piękne, prozę, poezję, esej, teorię sztuki i teorię kultury, filozofię, jak i technologię i naukę. To poezja prowansalska.
Wyraz Postmodernistyczny Film:
Co znaczy wysokim stopniem metaświadomości twórczej; odwołuje się najchętniej do standardowych przedstawień wizualnych, innych filmów, komiksów, reklamy, wideoklipów; za reprezentacyjne p.f. uchodzą dzieła D poezja prowansalska.
Wyraz Piosenka Poetycka:
Co znaczy muzyczny, realizowany przeważnie solo, przy akompaniamencie instrumentu muzycznego; tekstem słownym jest przeważnie literatura, czasem tekst pisany na zamówienie wykonawcy (na przykład na Zachodzie poezja prowansalska.
Wyraz Palindrom:
Co znaczy wers brzmiące iznaczące tak samo przy czytaniu zlewej do prawej iodwrotnie. Rodzaj słownej igraszki znanej już wantyku, której przypisywano niekiedy sedno magiczny, na przykład kajak; sawanna na was poezja prowansalska.