Czy przydatne?

Co to jest Plotyn

Co oznacza PLOTYN: filozof gr., artysta idealistycznego mechanizmu filoz. opartego na nauce Platona, tak zwany neoplatonizmu. Twierdził, iż powyżej wszystkim, co jest, istnieje sama jedność, tożsama zDobrem, tzn. boska Jednia, która wyłania zsiebie wg porządku stopni doskonałości trzy formy bytu-hipostazy: ducha, duszę imaterię. P. zakładał, iż przyczyną upadku iniedoskonałości człowieka jest jego cielesność, przeciwstawiał jej duchowość, która wekstazie może poznać ipołączyć się zJednią. Szczególną rolę przypisywał twórczości, ponieważ dzięki niej właśnie człowiek zbliża się do bóstwa. Zostawił 54 rozprawy, które jego uczeń Porfiriusz ułożył w6 ksiąg po 9 wkażdej, zwane dziewiątkami, a więc Enneadami. Pisma P. obejmują rozprawy etyczne, kosmologiczne, dotyczą także najwyższych kategorii bytu

Czym jest Plotyn znaczenie w Słownik pisownia P .

Wyraz Postmodernizm:
Co znaczy pojawiających się w różnych dziedzinach współcz. kultury. Obejmuje zarówno architekturę, sztuki piękne, prozę, poezję, esej, teorię sztuki i teorię kultury, filozofię, jak i technologię i naukę. To plotyn.
Wyraz Pantomima:
Co znaczy Widowisko sceniczne przekazywane dzięki ruchu, gestu wprzestrzeni; przedmioty p. były wpokazach sprawnościowych, wtańcu, wteatrze dramatycznym. Wstarożytnym Rzymie nastąpił rozrost sztuki plotyn.
Wyraz Pandemonium:
Co znaczy piekło, sądny dzień, absolutny chaos. WRaju utraconym J. Miltona stolica piekła, miejsce przebywania demonów plotyn.
Wyraz Parandowski Jan:
Co znaczy itłumacz, członek zarządu polskiego PEN Clubu (od 1931) iprezes (1933-78), lekarz h.c. KUL-u(1976). Od 1956 r. członek władz Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Znakomity znawca imiłośnik plotyn.
Wyraz Porazińska Janina:
Co znaczy autorka książek i czasopism dla dzieci i młodzieży (między innymi współzałożycielka Płomyka i Płomyczka ); w twórczości nawiązywała do M. Konopnickiej, najchętniej pisała kołysanki, bajki liryczne i plotyn.