Czy przydatne?

Co to jest Oniryzm

Co oznacza ONIRYZM: tendencja wlit., sztuce ifilmie polegająca na kreowaniu wydarzeń na wzór marzeń sennych, wykorzystująca je jako temat, motyw, zabieg kompozycyjny. O.użytkowany był po raz pierwszy wlit. poprzez romantyków, którzy snom przypisywali szczególne możliwości kreowania wewnętrznego świata bohatera, na przykład A. Mickiewicz Dziady, J. Słowacki Kordian, Z. Krasiński Nie-Boska komedia. Wpływ psychoanalizy na sposób kształtowania świata przedstawionego wXX w. stał się impulsem do upowszechnienia utworów otym charakterze, na przykład B. Schulza Sklepy cynamonowe. Wsztukach plastycznych naszego stulecia zastosowanie snów stało się jednym ze źródeł kreacji dla surrealizmu, na przykład S. Dalego Płonąca żyrafa, z kolei wfilmie artysty sięgnęli po swobodną grę wyobraźni, wyszukaną symbolikę, mroczną zagadkowość, na przykład Złoty wiek wreż. L. Buńuela iS. Dalego

Czym jest oniryzm znaczenie w Słownik pisownia O .

Wyraz Organicyzm:
Co znaczy którego rzeczywistość na każdym poziomie złożoności zachowuje się podobnie jak żywy organizm itworzy odrębne struktury organiczne. Doktryna głoszona już wstarożytnej Kosmologii Platona ifizyce oniryzm.
Wyraz Odyseusz, Łac. Ulisses:
Co znaczy zgłównych bohaterów gr. w wojnie trojańskiej, słynął zroztropności isprytu. Wnagrodę za męstwo izasługi Grecy przyznali mu zbroję po Achillesie. Wczasie powrotnej żeglugi spod Troi otrzymał się do oniryzm.
Wyraz Osiecka Agnieszka:
Co znaczy której talent objawił się w atmosferze teatrów studenckich lat 60. Obdarzona wyjątkową wrażliwością, pisała teksty piosenek miłosnych, sentymentalnych, refleksyjnych, lecz i socjalnych. Spod jej oniryzm.
Wyraz Otwinowski Stefan:
Co znaczy dramatopisarz, felietonista, kierownik lit. teatrów krakowskich. Jego twórczość wznacznym stopniu ma autobiograficzny charakter, postać narratora wyposażonego wróżne nazwiska zawsze kojarzy się oniryzm.
Wyraz Orłowski Aleksander:
Co znaczy iilustrator, grafik, uczeń J. P. Norblina; uczestnik stworzenia kościuszkowskiego (inicjalne prace to sceny powstańcze). Mieszkał wPetersburgu, był nadwornym rysownikiem scen batalistycznych oniryzm.