Czy przydatne?

Co to jest Nikołaj Gogol

Co oznacza GOGOL NIKOŁAJ: poeta ros.; debiutował zbiorem humorystycznych nowel z życia ludu ukr. Wieczory na futorze koło Dikańki (2 cz. 1831-32); w następnych utworach skłaniał się ku satyrze. Drugi tom nowel Mirgorod (1834) stanowi kontynuację zainteresowań G. ludem i folklorem, mimo realistycznego charakteru obecne tu są baśniowa fantastyka i poetyckie ujęcie opisów przyrody; zawiera epicką powieść kozacką Taras Bulba i sielankę Staroświeccy obywatele. W 1835 r. ukazał się następny tom Arabeski, gdzie zamieszczono dwa słynne opowiadania: Newski Prospekt i Zapiski wariata. Wspólnie z Nosem (1836) i Szynelem (1842) tworzy on cykl tak zwany opowiadań petersburskich. Najwyższy poziom osiągnął G. w swoich głównych dziełach - komedii Rewizor (1836), wyśmiewającej łapownictwo i głupotę urzędników carskich, i niedokończonej powieści typu łotrzykowskiego Martwe dusze (1842), zawierającej satyr. panoramę Rosji. Od 1836 r. mieszkał raczej we Włoszech, ulegał wpływom mistycyzmu, czego wyrazem była idealizacja Rosji pańszczyźnianej w publicystycznej książce Niektóre miejsca korespondencji z przyjaciółmi (1847). W 1848 r. wrócił do Moskwy i aczkolwiek sam romantyk, torował drogę realizmowi, a jego proza, obfitująca w przedmioty fantastyki i groteski, stała się reprezentatywna dla ros. "szkoły naturalnej"

Czym jest Gogol Nikołaj znaczenie w Słownik pisownia G .

Wyraz Gardzienice:
Co znaczy Teatralne Gardzienice zostało założone w 1978 r. w podlubelskiej wsi, od której teatr wziął nazwę. Zał. go W. Staniewski (poprzednio związany z teatrem STU i Teatrem Laboratorium Grotowskiego). Ekipa gogol nikołaj.
Wyraz Geniusz:
Co znaczy astrologii i magii jako sposobność interpretacji natury człowieka i jego stosunku z kosmosem; termin oświeceniowej estetyki, wrodzona inteligencja człowieka, wybitnie uzdolniona jednostka. Atrybuty g gogol nikołaj.
Wyraz Gnostycyzm:
Co znaczy teozofii oparty na gnozie; obejmuje prądy i mechanizmy z wyjątkiem różnic dzielących poszczególne kierunki i typy kultów, od późnego przedchrześcijaństwa, w momencie wczesnochrześcijańskim około II gogol nikołaj.
Wyraz Goncourt Bracia: Edmond De:
Co znaczy tworzący razem do zgonu J. Naukowcy i znawcy XVIII-wiecznych obyczajów, historii, literatury i sztuki tego okresu, z zamiłowaniem zgłębiający szczegółową dokumentację i ze znajomością rzeczy gogol nikołaj.
Wyraz Giorgione, Właśc.Giorgio De Castelfranco:
Co znaczy rówieśnik Tycjana, Veronesego, uczeń Belliniego, poprzednik Tintoretta, kształtujący wenecką szkołę dojrzałego odrodzenia. Mimo iż zmarł młodo w trakcie zarazy, znacznie wpłynął na rówieśników (tak gogol nikołaj.