Czy przydatne?

Co to jest Epinikion

Co oznacza EPINIKION: utwór pochwalny na cześć zwycięzcy, mający charakter pieśni wykonywanej w trakcie uczty albo w świątyni; w starożytności metodą tą posługiwali się Simonides z Keos i Pindar. W Polsce nawiązywali do niej między innymi J. Kochanowski (Ad Stephanum Bathoreum), Sz. Szymonowic (Aelinopean), a w XX w. K. Wierzyński (Pieśń o Amundsenie). Odmiany: hymn, oda

Czym jest epinikion znaczenie w Słownik pisownia E .

Wyraz Epilog:
Co znaczy utworu dramatycznego albo epickiego, poświęcona dalszym losom bohaterów (na przykład Niemcy L. Kruczkowskiego); rodzaj przesłania do czytelników, informującego o zamyśle i przeżyciach autora przez epinikion.
Wyraz Epigramat, Epigram:
Co znaczy utwór poetycki, czasem o charakterze satyr.; wywodzi się ze starożytnej Grecji, znany od VI w. przed naszą erą E. pisane w Rzymie, między innymi poprzez Marcjalisa (I w. n.e.), wywarły znaczny wpływ epinikion.
Wyraz Etymologia:
Co znaczy ustalenie jego pierwotnego znaczenia i formy; także dział edukacji zajmujący się badaniem pochodzenia i pierwotnego znaczenia wyrazów opierając się na ich budowy morfologicznej. Pomocne przy epinikion.
Wyraz Eldorado:
Co znaczy zasobna w pokłady złota, poszukiwana poprzez liczne wyprawy z Europy organizowane do Ameryki Płd. Najprawdopodobniej start opowieściom dał obyczaj indiańskiego plemienia Czibczów, którego król epinikion.
Wyraz Ekspresjonizm Filmowy:
Co znaczy filmowej, zwł. w kinematografii niem. w latach 1919-24, wywodzący się z estetyki i filozofii ekspresjonizmu; charakteryzował się oryginalną poetyką, ekspresyjnie użytym światłem, asymetryczną epinikion.