Czy przydatne?

Co to jest Epicedium

Co oznacza EPICEDIUM: 1) Poemat żałobny albo pieśń wyrażające smutek po zgonu bliskiego; w lit. antycznej miał zachowany model kompozycyjny: pochwała zmarłego we wstępie (laudatio), opłakiwanie (comploratio) i pocieszenie (consolatio). 2) W liryce chóralnej model powtarzający słowa i układ metryczny otaczających strof; zazwyczaj utrzymany w różnych miarach wierszowych. Zachowały się łacińskie e., między innymi Owidiusza, zbliżone do tego gat. były także bukoliki żałobne Wergiliusza. E. odrodziło się w lit. pol. renesansu, pisywane było na okoliczność zgonu królów i możnowładców, na przykład P. Skargi Kazanie na pogrzebie królowej polskiej Anny, ostatniego potomka domu Jagiełłowego. Retoryczny model antycznego e. odnaleźć można także w Trenach J. Kochanowskiego

Czym jest epicedium znaczenie w Słownik pisownia E .

Wyraz Exodus:
Co znaczy ostatnia pieśń chóru w antycznej tragedii, realizowana na zakończenie poprzez chór opuszczający miejsce przedstawienia (orchestrę epicedium.
Wyraz Elektra, Ifigenia I Orestes:
Co znaczy Klitajmestry. E. po zgonu ojca ukryła małego O. na dworze króla Strofiosa, a po latach, gdy powrócił, pomogła mu pomścić zgon ojca. I. miała być złożona na błagalnym ołtarzu poprzez ojca proszącego epicedium.
Wyraz Empireum:
Co znaczy najwyższa sfera nieba w starożytnej i średniowiecznej kosmologii; sfera ognia i światła, miejsce uważane za źródło czystej myśli i szczytnych idei. W lit. e. pojawiło się w Boskiej Komedii A. Dantego epicedium.
Wyraz Ekspresja:
Co znaczy wyrażenie przeżyć, uczuć; wyrazistość na przykład gestykulacji, ekspresywny - wyrazisty czyn; 2) w dziele sztuki - umiejętność sugestywnego wyrażania przeżyć, stanów emocjonalnych dzięki środków epicedium.
Wyraz Erazm Z Rotterdamu, Łac. Erasmus Desiderius, Właśc. Gerhard Gerhards:
Co znaczy filolog, filozof, teolog, znawca i popularyzator kultury antycznej, znakomity humanista renesansowy. Tworzył w jęz. z łaciny, wykładał filologię klasyczną na uniwersytecie w Leuven, w trakcie pobytu epicedium.