Czy przydatne?

Co to jest Salvadore Dali

Co oznacza DALI SALVADORE: hiszp. rysownik, grafik, scenograf i teoretyk sztuki, przedstawiciel surrealizmu. Z surrealistami spotkał się w Paryżu w 1929, ale nie w pełni identyfikował się z założeniami ekipy (manifestem A. Bretona) i skonstruował, jak sam określił, metodę "paranoiczno-krytyczną". Był mistrzem prowokacji zarówno w twórczości, jak i kreowaniu własnego ekscentrycznego wizerunku. Tworzył zaskakujące, odkrywające tajemnice podświadomości i snu zestawienia elementów, które umieszczał w nadzwyczajnych sceneriach (Płonąca żyrafa, Kanibalizm jesienny). Malarstwo D. wyróżnia się wirtuozerią rysunku, maestrią w kreśleniu perspektywy. W rzeźbach powtarzał motywy malarskie, na przykład Wenus z szufladami, miękkie, rozwałkowane zegarki z Trwałości pamięci realizował w krysztale. Interesował się filmem, współpracował z L. Buńuelem w okresie realizacji Psa andaluzyjskiego; tworzył scenografię, grafikę książkową, projekty biżuterii. Opublikował autobiografię Tajemnicze życie Salvadora Dali. Należał do najpopularniejszych, a zarazem w najwyższym stopniu kontrowersyjnie odbieranych artystów XX w. Jego muzeum (założone w 1974 poprzez samego artystę) mieści się w Figueras

Czym jest Dali Salvadore znaczenie w Słownik pisownia D .

Wyraz Dramat Groteskowy:
Co znaczy charakterystyczna dla teatru absurdu, gdzie miejsce tradycyjnej akcji wypełniają luźne sceny i niespójne, z pozoru nic nie znaczne wypowiedzi bohaterów. Zobrazowaniu absurdalności świata służą takie dali salvadore.
Wyraz Dramat Poetycki:
Co znaczy dramatu, obejmująca utwory sceniczne nacechowane swobodą kompozycyjną, poetyckością języka, stylizacją, operujące zarówno symbolem i ogromną metaforą, jak i chwytami przypowieści. D.p. sięga do dali salvadore.
Wyraz Dedykacja:
Co znaczy poprzez autora formuła, zapisana odręcznie albo wydrukowana przed tekstem lit., wskazująca konkretną osobę albo instytucję, której autor poświęca własne dzieło. D. intensywnie rozwijała się w dali salvadore.
Wyraz Dialekt:
Co znaczy ludności jakiegoś regionu, podrzędny w relacji do jęz. narod. Odznacza się swoistymi cechami fonetycznymi, leksykalnymi, morfologicznymi i składniowymi. W ramach d. mogą występować gwary, na przykład dali salvadore.
Wyraz Derywat:
Co znaczy słowo motywowany, złożony z podstawy słowotwórczej i formantu słowotwórczego; słowo pochodny, na przykład: domowy od dom, przedszkole od szkoła, przebieg od bieg dali salvadore.