Czy przydatne?

Co to jest Tytus Czyżewski

Co oznacza CZYŻEWSKI TYTUS: rysownik, pisarz i krytyk sztuki, uczeń J. Mehoffera i L. Wyczółkowskiego, w Paryżu (1910-12) interesował się malarstwem
P. Czannea, kubistów na czele z P. Picassem; poznał twórczość H. Matissea i prace kapistów ekipy J. Pankiewicza (l. 20); współtworzył (z A. i Z. Pronaszkami) krak. stowarzyszenie Formiści Polscy, pierwsze awangardowe ugrupowanie malarzy. Członek poetyckiego klubu futurystów "Gałka Muszkatołowa"; współzał. pisma ,,Formiści" (1919-21); z B. Jasieńskim i S. Młodożeńcem założył poetycką grupę futurystów. Debiutował poematem scen. zgon fauna (1930); autor zbiorów Zielone oko, Poezje formistyczne (1920), Mechaniczny instynkt elektryczny (1922), Pastorałki (1925), wydawanych w ozdobnej szacie graficznej z ilustracjami techniką drzeworytu T. Makowskiego. Nadawał im poetycką formę naiwnych kolęd, kantyczek i misteriów, stylizowanych na gwarę podhalańską, z refrenami; autor żartów parodystyczno-groteskowych: Wąż, Orfeusz i Eurydyka, Wizja antyczna (1922), Osioł i Słońce w metamorfozie i Włamywacz z lepszego towarzystwa (1922), z motywami malarskimi i z oryginalnymi rozwiązaniami kształtu typograficznego
Wyraz Cyceron, Marcus Tullius Cicero:
Co znaczy znakomity mówca i filozof, zwolennik ideałów republikańskich, przeciwnik Katyliny i Antoniusza; przyczynił się do spopularyzowania gr. myśli filoz. w Rzymie; w teorii poznania przyjmował sceptycyzm czyżewski tytus co to jest.
Wyraz Cezura:
Co znaczy przedział (pauza rytmiczna) międzywyrazowy, przypadający wewnątrz stopy w wierszu sylabotonicznym, na przykład Słowiczku || mój! a || leć, a || piej! ( Do Józefa Bohdana Zaleskiego A. Mickiewicza czyżewski tytus definicja.
Wyraz Celtis Konrad, Właśc. K. Pickel:
Co znaczy europ. humanisty-poety, prof. Akademii Krakowskiej, zał. stowarzyszenia Sodalitas Litteraria Vistulana w Krakowie, Wiedniu, Moguncji, Budzie, komentator Platona, Cycerona, Horacego, autor poetyki Ars czyżewski tytus co znaczy.
Wyraz Cwietajewa Marina:
Co znaczy r. wyemigrowała do Berlina na symbol buntu wobec rewolucji; dalej mieszkała i tworzyła w Pradze, Paryżu. Po wybuchu II wojny wróciła do państwie, ewakuowana z Moskwy do Jełabugi, popełniła czyżewski tytus słownik.
Wyraz Capote Truman, Właśc. T. Streckfus Persons:
Co znaczy lirycznego portretowania postaci żyjących na krawędzi rzeczywistości i wyobraźni, między innymi powieści Inne głosy, inne ściany (1948), Zatrzaśnij ostatnie drzwi (1949), Harfa traw (1951 czyżewski tytus znaczenie.

Czym jest Czyżewski Tytus znaczenie w Słownik pisownia C .

  • Dodano:
  • Autor: