Czy przydatne?

Co to jest Izabela Czartoryska

Co oznacza CZARTORYSKA IZABELA: księżna, żona Adama Kazimierza, matka Adama Jerzego i Marii Wirtemberskiej. Autorka książek dla dzieci, pisarka, pamiętnikarka, kolekcjonerka, twórczyni sentymentalno-rokokowego ogrodu w Powązkach pod Warszawą (1771), twórczyni Puław, "republiki pisarzy", pierwszego w Polsce muzeum pamiątek narodowych, architektury parkowej - świątyni Sybilli i Domku Gotyckiego, romantycznego teatru magnackiego, ośrodka kultury rywalizującego z dworem królewskim. Autorka między innymi Myśli różnych o sposobie zakładania ogrodów (1805), Książki do pacierza dla dzieci wiejskich (1815) i Pielgrzyma w Dobromilu, a więc edukacji wiejskiej (1818) i popularnych Czytanek z dziejów Polski

Czym jest Czartoryska Izabela znaczenie w Słownik pisownia C .


Wyraz Cerber
Co znaczy trzygłowy pies strzegący bram do podziemnego świata zmarłych, pozwalał wszystkim na swobodne wejście, lecz uniemożliwiał opuszczenie Hadesu; w przenośni.
Wyraz Comte Auguste
Co znaczy filozof franc., gł. przedstawiciel pozytywizmu, pojmujący poznanie jako odkrywanie praw nauk., rezygnację z poszukiwania absolutu, czym zajmowała się.
Wyraz Camőes Luis Vaz de
Co znaczy pisarz portug.; jego ody, elegie i sonety uznano za idealną lirykę portug. renesansu. Największy utwór C. Luzjady (1572) - epopeja złożona z 10 pieśni, w.
Wyraz Celtis Konrad, właśc. K. Pickel
Co znaczy typ wędrownego europ. humanisty-poety, prof. Akademii Krakowskiej, zał. stowarzyszenia Sodalitas Litteraria Vistulana w Krakowie, Wiedniu, Moguncji, Budzie.
Wyraz czysta forma
Co znaczy 1) koncepcja cz.f. ujawniła się na pograniczu oświecenia i romantyzmu w formie idei czystej literaturze , idei wolności poety i wolności kreacji w sztuce.