Czy przydatne?

Co to jest Piotr Czajkowski

Co oznacza CZAJKOWSKI PIOTR: kompozytor ros., dyrygent, jeden z najwybitniejszych artystów późnego romantyzmu w Rosji. Jego twórczość, bogata w pierwiastki narod., wywarła mocny wpływ na dalszy postęp muzyki ros. Najsłynniejsze utwory: symfonie, opery (Dama pikowa, Dziewica Orleańska i Eugeniusz Oniegin oparty na poemacie A. Puszkina). Symfonie Cz. mają charakter filozoficzny, z kolei uwertury i fantazje orkiestrowe - liryczny i ilustracyjny. Doskonała ilustracyjność ujawniła się w szczególności w muzyce baletowej (Jezioro łabędzie, Śpiąca królewna i Dziadek do orzechów). Znane są także koncerty fortepianowe, utwory kameralne - kwartety, sonaty, pieśni

Czym jest Czajkowski Piotr znaczenie w Słownik pisownia C .


Wyraz chrześcijaństwo
Co znaczy największa pod względem liczby wyznawców monoteistyczna religia świata, powstała w 1. poł. I w. na terenie Palestyny (Galilei i Judei) w łonie ówczesnego.
Wyraz Calderon de la Barca Pedro
Co znaczy dramaturg hiszp. baroku. Twórczość poety obejmowała wszystkie ówczesne gat.: dramaty rel., filoz., mit., osnute wokół tematów zazdrości, zemsty i honoru.
Wyraz Chwin Stefan
Co znaczy poeta, historyk lit. Pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. Członek jury Nagrody Literackiej Nike. Autor książek Bez autorytetu (1981, napisanej razem z S.
Wyraz Camus Albert
Co znaczy franc. prozaik, dramatopisarz, dziennikarz, laureat Nagrody Nobla (1957). Cała jego twórczość obrazuje zainteresowanie poszukiwaniem sensu życia, czemu dał.
Wyraz caravaggionizm
Co znaczy nurt w malarstwie europ. w XVII w. akcentujący rolę światła kształtującego wydobywaną z mrocznego tła formę. Właściwością charakterystyczną c. był realizm.