Czy przydatne?

Co to jest Michał Choromański

Co oznacza CHOROMAŃSKI MICHAŁ: powieściopisarz, nowelista, dramaturg. Debiutował jako publicysta w jęz. ros. Autor wielu powieści, między innymi Biali bracia (1931), Szpital Czerwonego Krzyża (1959), Dygresje na temat kaloszy (1966), W rzecz wstąpić (1968), Słowacki wysp tropikalnych (1969), Kotły Beethovenowskie (1970), Różowe krowy i szare scandalie (1970), Miłosny atlas anatomiczny (1974), których tematem jest ironiczna badanie stereotypów myślenia i postępowania, obsesji, kompleksów, snobizmów, kształtujących się w życiu towarzyskim, zawodowym, rodzinnym, erotycznym. Polem obserwacji są dla pisarza środowisko mieszczańskie, urzędnicze, sfery ziemiańskie i dyplomatyczne. Rozgłos w elitarnych środowiskach czytelniczych zdobyła Zazdrość i medycyna (1932), gdzie Ch. dzięki techniki symultanizmu kreował napięcie, dramatyczne rozwiązanie małżeńskiego konfliktu, stając się w dwudziestoleciu międzywojennym współtwórcą prozy psychol

Czym jest Choromański Michał znaczenie w Słownik pisownia C .


Wyraz Chodźko Ignacy
Co znaczy powieściopisarz, autor gawęd szlacheckich o prowincjonalnej rzeczywistości Wileńszczyzny, między innymi Próby nowego dykcjonarza (1860), Obrazy litewskie.
Wyraz Cassirer Ernst
Co znaczy filozof niem. pochodzenia żyd., artysta nowoczesnej filozofii kultury, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli ruchu neokantowskiego. Kulturę postrzegał z.
Wyraz Chagall Marc
Co znaczy rysownik i grafik franc. pochodzący z ros. rodziny żyd. Przed I wojną przebywał w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się między innymi z Apolli- naireem, w okresie.
Wyraz Canova Antonio
Co znaczy rzeźbiarz wł., kluczowy przedstawiciel europejskiego neoklasycyzmu, uznawany poprzez współczesnych za pierwszego rzeźbiarza Europy; pracował na zamówienie.
Wyraz cynicy
Co znaczy szkoła filoz. założona poprzez ucznia Sokratesa, Antystenesa z Aten (437-370 przed naszą erą). Wyznawcy tej filoz. ćwiczyli się w surowej ascezie, odrzucali.