Czy przydatne?

Co to jest Caravaggionizm

Co oznacza CARAVAGGIONIZM: nurt w malarstwie europ. w XVII w. akcentujący rolę światła kształtującego wydobywaną z mrocznego tła formę. Właściwością charakterystyczną c. był realizm (czasem skrajny) przedstawień szczególnie w twórczości J. Ribery, D. Velazqueza, G. de La Tour,
G. van Honthorsta

Czym jest caravaggionizm znaczenie w Słownik pisownia C .


Wyraz Chełmoński Józef
Co znaczy rysownik, przedstawiciel kierunku realistycznego; związany początkowo z ekipą J. Brandta w Monachium, w 1875 r. wyjechał do Paryża, gdzie błyskawicznie zyskał.
Wyraz Carroll Lewis, właśc. Charles Lutwidge Dodgson
Co znaczy poeta z angielskiego:, prof. matematyki w Oxfordzie, autor około 250 prac nauk.; znany raczej jako autor dwóch książek dla dzieci: Alicja w krainie czarów.
Wyraz chorał
Co znaczy 1) liturgiczny śpiew w Kościele kat. ( chorał gregoriański); 2) ch. ewangelicki - oficjalny śpiew Kościoła protestanckiego, wprowadzony poprzez M. Lutra.
Wyraz Czapska Maria
Co znaczy poetka, eseistka, tłumaczka, absolwentka polonistyki na UW i UJ. Wspólnie z bratem J. Czapskim w Paryżu współtworzyła grupę kapistów (1925-30). Lata wojny.
Wyraz consolatio
Co znaczy gat. refleksyjnej lit. gr.-rzym.; rozpamiętywanie osoby zmarłej. W pol. liryce żałobnej odpowiednikiem c. są Treny J. Kochanowskiego. Inna nazwa: konsolacja.