Czy przydatne?

Co to jest Szymon Budny

Co oznacza BUDNY SZYMON: poeta, tłumacz, działacz ariański, teolog. Autor przekładu Biblii. Uprawiał filologiczną krytykę tekstu wprowadzając liczne zmiany w tak zwany Biblii nieświeskiej (1570-72), w komentarzu do przekładu Nowego Testamentu (1574) i w traktacie O przedniejszych wiary chrystiańskiej artykułach (1576). Śladem niderlandzkiego filozofa, filologa i humanisty Erazma z Rotterdamu i A. Frycza Modrzewskiego dopuszczał - w dziele O urzędzie miecza używającym (1583), pisanym najlepszą polszczyzną - udział chrześcijan w wojnach obronnych i sprawowanie poprzez nich urzędów. Rzecznik silnego, przestrzegającego prawa państwa
Wyraz Berrecci Bartolommeo:
Co znaczy rzeźbiarz. Wykształcenie zyskał w rodzinnej Florencji, potem w Rzymie. Nadworny architekt i rzeźbiarz Zygmunta I Starego; autor kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu i nagrobka królewskiego. Kierował budny szymon co znaczy.
Wyraz Bocheński Józef Maria:
Co znaczy dominikanin, prof. uniwersytetu we Fryburgu, rektor wydziału filozofii; zajmował się hist. filozofii, filozofią analityczną. Znakomity znawca logiki starożytnej, średniowiecznej i teologii, artysta budny szymon krzyżówka.
Wyraz Bradbury Ray:
Co znaczy powieściopisarz, klasyk science fiction. Akcja powieści 451 Fahrenheita (1957) rozgrywa się w świecie, gdzie posiadanie i czytanie książek są surowo zabronione, z kolei cykl tematycznie powiązanych budny szymon co to jest.
Wyraz Brodski Iosif:
Co znaczy dramaturg, eseista, tłumacz, laureat Nagrody Nobla (1987). Uczeń i duchowy spadkobierca A. Achmatowej; za swojego mistrza uważał H. Audena, czerpał także inspiracje z twórczości z angielskiego budny szymon słownik.
Wyraz Budda, Właśc. Siddhartha Gautama:
Co znaczy rel. azjatyckiej ( buddyzm) zwany Siakjamuni (sanskr. asceta z rodu Siakjów), żył w płn. Indiach w VI w. przed naszą erą Poprzez 7 lat wędrówki poszukiwał prawdy, doznał oświecenia (bodhi) i nazwany budny szymon czym jest.

Czym jest Budny Szymon znaczenie w Słownik pisownia B .

  • Dodano:
  • Autor: