Czy przydatne?

Co to jest Jan Brzękowski

Co oznacza BRZĘKOWSKI JAN: pisarz, prozaik, teoretyk sztuki. Od 1924 r. współpracował z Awangardą Krakowską i "Zwrotnicą". W Paryżu (1928) stał się jednym ze współtwórców awangardy lit.-artystycznej, współred. pol.-franc. pisma "LArt Contemporain - Sztuka Współczesna", artykułów o malarstwie, redagował również krakowską "Linię" (1931-33) wspólnie z J. Przybosiem i W. Strzemińskim. Zadebiutował tomikiem poetyckim Tętno (1925), które wydał nakładem "Zwrotnicy", o sporo potem w londyńskim kwartalniku w jęz. pol. "Oficyna Pisarzy" cykliczne Rozmowy z sobowtórem (1966-80); autor groteski Science fiction (1964), Nowej kosmogonii (1972). Z rozpraw teoretycznych poświęconych literaturze na uwagę zasługują: Wyobraźnia wyzwolona (1966), W Krakowie i w Paryżu. Wspomnienia i szkice (1968), Szkice literackie i artystyczne (1978), poświęcone dziejom pol. i franc. awangardy

Czym jest Brzękowski Jan znaczenie w Słownik pisownia B .

Wyraz Brzozowski Tadeusz:
Co znaczy scenograf i pedagog. Przyjaźnił się z T. Kantorem, w okresie okupacji występował w jego teatrze. Zajmował się konserwacją obrazów, robił polichromie w zabytkowych kościołach (między innymi w Imielnie BRZĘKOWSKI JAN.
Wyraz Bellini Vincenzo:
Co znaczy operowy; przedstawiciel wł. bel canto; tworzył raczej w Neapolu, potem dla La Scali w Mediolanie. Najsłynniejsze opery: Norma, Purytanie, Lunatyczka i Obca. Charakterystyczną właściwością stylu B BRZĘKOWSKI JAN.
Wyraz barok:
Co znaczy kultury europ. obejmująca swym zasięgiem zjawiska od schyłku XVI aż do pocz. XVIII w. Nazwa zapożyczona z historii sztuki, do lit. wprowadził ją E. Porębowicz w 1893, pierwotne znaczenie przypisuje BRZĘKOWSKI JAN.
Wyraz bogowie rzymscy:
Co znaczy i ziemi; Junona - jego żona opiekująca się małżeństwami i rodzinami; Pluton - pan świata zmarłych; Neptun - król mórz i oceanów; Wulkan - bóg ognia, pożarów i rzemiosł; Mars - patron wojen; Diana BRZĘKOWSKI JAN.
Wyraz Bardini Aleksander:
Co znaczy dyrektor teatru, pedagog. Debiutował w latach 30. Studiował reżyserię pod kierunkiem między innymi L. Schillera. Po wojnie wyemigrował do Monachium i Montrealu, skąd wrócił w 1950 r. zaangażowany BRZĘKOWSKI JAN.