Czy przydatne?

Co to jest Tadeusz Breza

Co oznacza BREZA TADEUSZ: powieściopisarz i eseista; robota w dyplomacji zarówno przed (Londyn 1929-32), jak i po wojnie (Rzym 1955-59 i Paryż 1961-65) stała się inspiracją w najwyższym stopniu znacznych jego powieści. Debiutował powieścią psychologiczną Adam Grywałd (1936), kolejno opublikował cykl powieściowy Mury Jerycha (1946), Niebo i ziemia (1949-50), a w dalszym ciągu polit.-sensacyjną Ucztę Baltazara (1952, ekranizacja 1954). Największy efekt odniosły eseistyczny dziennik B. Spiżowa brama (1960) i powieść Urząd (1960) - utwory ukazujące systemy funkcjonowania państwa watykańskiego. W następnych latach ogłasza reportaże Listy hawańskie (1961), wspomnienia i eseje Nelly. O kolegach i o sobie (1970). Już po zgonu B. wydana została jego powieść Zawiść (1973)

Czym jest Breza Tadeusz znaczenie w Słownik pisownia B .

Wyraz Brzechwa Jan, Właśc. J. Lesman:
Co znaczy wierszy dla dzieci, satyryk. Debiutował jako satyryk (1920-21), pisał lirykę refleksyjną i nastrojową, bliską skamandrytom i literaturze B. Leśmiana (między innymi Talizmany, 1929, Piołun i obłok breza tadeusz.
Wyraz Bohaterowie Starego I Nowego Testamentu:
Co znaczy przywoływani ze ST w lit. i sztukach pięknych są na przykład Noe w arce jako znak nadziei, Abraham z Izaakiem jako oracze, Mojżesz z tablicą Dekalogu jako znak przymierza Boga z człowiekiem, trzej breza tadeusz.
Wyraz Bordiura:
Co znaczy pas dekoracyjny w formie prostej taśmy albo skomplikowanego ornamentu ciągłego, otaczający kompozycję zasadniczą przeważnie w tkactwie dekoracyjnym, grafice, iluminatorstwie, meblarstwie breza tadeusz.
Wyraz Beuys Joseph:
Co znaczy malarz, artysta performance, przedstawiciel europ. awangardy twórczej w latach 70. i 80. W trakcie II wojny światowej był pilotem Luftwaffe, strącony nad Krymem, ciężko ranny, został uratowany breza tadeusz.
Wyraz Bliziński Józef:
Co znaczy komediopisarz; debiutem komediowym Imieniny (pierwotny tytuł Konkurenci, 1860) zapoczątkował pewien model dramaturgiczny; korzystając z własnych doświadczeń, kreślił w swych utworach portrety breza tadeusz.