Czy przydatne?

Co to jest Olga Boznańska

Co oznacza BOZNAŃSKA OLGA: malarka początkowo związana z Monachium; realistyczne portrety przyniosły jej podziw odbiorców, wysokie oceny i odznaczenia jury za granicą. W Polsce początkowo nie zdobyła uznania. Od 1898 r. tworzyła w Paryżu; uczyła w Akademii de la Grand Chaumier. Malowała portrety, regularnie dziecięce (na przykład Portret dwóch dziewczynek), wnętrza, pejzaże, kwiaty, sceny rodzajowe. Pod koniec wieku była uznawana za jedną z najlepszych malarek Europy. Tworzyła na tekturze, raczej oleje; budowała obraz plamami koloru w zgaszonych (srebrzystych, szarych, popielatych i błękitnych) barwach ożywianych niewielkimi akcentami kolorystycznymi; efekty kolorystyczne podkreślały nastrój spokoju i intymności (na przykład Dziewczynka z chryzantemami, Portret damy w brązowej sukni). B. w swoich portretach starała się uchwycić charakterystyczne rysy psychiki modela; ekspresję i psychol. głębię uzyskiwała stosując oszczędne środki
Wyraz Baudouin De Courtenay Jan Niecisław:
Co znaczy prof. uniwersytetów w Petersburgu, Kazaniu, Dorpacie, Krakowie i Warszawie (od 1918), gdzie wykładał gramatykę porównawczą jęz. indoeurop., słowiań. i sanskryt; lekarz h.c. kilku uniwersytetów, autor boznańska olga co znaczy.
Wyraz Bergson Henri:
Co znaczy prof. Collge de France, członek Akademii Francuskiej, myśliciel i poeta, laureat Nagrody Nobla (1927). Artysta intuicjonizmu, głosił prymat poznania intuicyjnego, negując wartość poznania nauk boznańska olga krzyżówka.
Wyraz Behawioryzm:
Co znaczy psychologii początku XX w., którego artystą był amer. prof. J. Watson. Jego zdaniem obiektywizm w badaniach nad naturą człowieka ma swe źródło w obserwacji zewnętrznych zachowań, a nie w analizie boznańska olga co to jest.
Wyraz Bogurodzica:
Co znaczy incipitu najstarszy zachowany zabytek językowy, arcydzieło liryki pol. średniowiecza (XIII w.). Zachowany anonimowy przekaz (zwany kcyńskim, rękopis Bibl. Jagielloń., sygn. 1619) obejmuje dwie boznańska olga słownik.
Wyraz Brunelleschi Filippo:
Co znaczy rzeźbiarz wł., z wykształcenia złotnik, zajmował się także mechaniką, matematyką, geometrią. Opracował zasady renesansowej perspektywy linerarnej; autor pierwszych budowli renesansowych (Ospedale boznańska olga czym jest.

Czym jest Boznańska Olga znaczenie w Słownik pisownia B .

  • Dodano:
  • Autor: