Czy przydatne?

Co to jest William Blake

Co oznacza BLAKE WILLIAM: z angielskiego: pisarz metafizyczny, rysownik i rytownik. Fascynował się pismami filoz. E. Swedenborga i J. Boehma, lekturą Kabały żyd., traktatów gnostycznych ( gnoza) i Biblii. Jako rytownik wykonywał między innymi sztychy rzeźb i nagrobków w kościołach, stąd jego fascynacja gotykiem. Debiutował tomikiem Szkice poetyckie pióra W. B.; prawdziwym arcydziełem okazały się jego późniejsze Pieśni niewinności (1789), ukazujące pełne ewangelicznej harmonii dziecięce oblicze świata, i Pieśni doświadczenia (1794). Własne dzieła poetyckie własnoręcznie odbijał i kolorował, sprzedawał tylko wybrańcom; wyd. obu pieśni uważane jest za jedno z największych dokonań edytorskich w Anglii. Poważne miejsce w twórczości B. zajął rozległy cykl ksiąg proroczych, o podniosłym stylu, wzorowanym na Biblii. Należy do niego między innymi Księga Thela Uzerina, Widzenia córek Albionu, Ameryka, Europa, z ksiąg proroczych: Pieśń Losa, Księga Ahanii, Milton, Jerusalem. Zawarł w nich obraz dziejów świata, ukazanych jako nieustanna walka sił kosmicznych. Słynne są także jego sztychy do poematów Noce E. Younga, Opowieści kanterberyjskich, Boskiej Komedii Dantego i wykonane pod koniec życia ilustracje do Księgi Hioba

Czym jest Blake William znaczenie w Słownik pisownia B .

Wyraz Bełza Władysław, Pseud. W. Piast, W. Ostrowski:
Co znaczy Katechizmu polskiego dziecka, zaczynającego się od słów: Kto ty jesteś? - Polak mały. Jaki symbol Twój? - Orzeł biały... (1900). Tworzył poezję patriotyczną: Z wiosny, Pieśni liryczne, Z doli i blake william.
Wyraz Bradbury Ray:
Co znaczy powieściopisarz, klasyk science fiction. Akcja powieści 451 Fahrenheita (1957) rozgrywa się w świecie, gdzie posiadanie i czytanie książek są surowo zabronione, z kolei cykl tematycznie powiązanych blake william.
Wyraz Broch Hermann:
Co znaczy treścią swej twórczości uczynił system rozpadu wartości w niem. społeczeństwie. W 1. poł. XX w. opublikował trylogię Lunatycy (1931-32), najwyżej cenioną w jego dorobku powieść zgon Wergilego (1945 blake william.
Wyraz Bohema, Cyganeria:
Co znaczy ugrupowanie prowadzących ekscentryczne życie, nie liczących się z opinią publiczną, konwenansem, regularnie z pozoru albo prawdziwie zbuntowanych twórców. B. bywała regularnie związana z modnymi blake william.
Wyraz Bohater Tytułowy:
Co znaczy wymieniony w tytule; może być jednocześnie bohaterem kluczowym, na przykład Latarnik H. Sienkiewicza, albo nim nie być, na przykład Pan Tadeusz A. Mickiewicza; może także w ogóle się nie pojawić w blake william.