Czy przydatne?

Co to jest Joseph Beuys

Co oznacza BEUYS JOSEPH: niem. rzeźbiarz, malarz, artysta performance, przedstawiciel europ. awangardy twórczej w latach 70. i 80. W trakcie II wojny światowej był pilotem Luftwaffe, strącony nad Krymem, ciężko ranny, został uratowany poprzez Tatarów; wydarzenia te miały spory wpływ na jego twórczość. W l. 1961-72 pracował jako tak zwany wolny prof. w Akademii Sztuki w Dsseldorfie. Od początku lat 60. działał w międzynarodowym ruchu fluxus; występował przeciw instytucjonalizacji sztuki, próbował zdefiniować misję i odpowiedzialność twórcy. W twórczości B. najistotniejszy jest mechanizm myślowy doprowadzający do powstawania prac (rzeźb, rysunków, akcji, performance, manifestów). Do najistotniejszych należą performances B.: Milczenie Marcela Duchampa, Jak wyjaśnić obraz, Kojot (Kocham Amerykę i Ameryka kocha mnie). Wpływ B. ważny jest z racji na postawę artysty i osobowość artystyczną; przyczynił się do ujawnienia w sztuce współcz.
interdyscyplinarnego, globalnego myślenia

Czym jest Beuys Joseph znaczenie w Słownik pisownia B .

Wyraz Berg Alban Maria Johannes:
Co znaczy czołowy przedstawiciel muzyki dodekafonicznej, artysta w okolicy A. Schnberga i A. Weberna wiedeńskiej szkoły dodekafonicznej. W swoich kompozycjach rozszerzał i unowocześniał skalę środków beuys joseph.
Wyraz Baśń:
Co znaczy którego fabuła, zdarzenia, postacie są rodem z krainy wyobraźni; przekazujący czytelnikowi istotne myśli, pouczenia, przesłania. Przeważnie b. zaczyna się od zdania: Za górami, za lasami, za beuys joseph.
Wyraz Beletrystyka:
Co znaczy w szczególności powieściowej i nowelistycznej, o różnorodnej tematyce, pisane wierszem albo prozą. W znaczeniu współcz. - utwory narracyjno-fabularne, gdzie najczęstszym tematem jest historia beuys joseph.
Wyraz Boccioni Umberto:
Co znaczy rzeźbiarz i teoretyk sztuki, wspólnie z C. Carrą, L. Russolo i F. Marinettim opracował Manifest malarzy futurystów stając się teoretykiem ekipy; napisał książkę Malarstwo i rzeźba futurystyczne (1914 beuys joseph.
Wyraz Biblioteka Jagiellońska:
Co znaczy najstarszych bibliotek w Polsce, zał. wspólnie z Akademią Krakowską w 1364. Pierwsze zbiory powstawały przy poszczególnych kolegiach, scalone w XVI w. przy Collegium Maius i traktowane jako kluczowa beuys joseph.