Czy przydatne?

Co to jest Balet

Co oznacza BALET: 1) rodzaj widowiska teatralnego, gdzie kluczowym środkiem wyrazu jest taniec realizowany poprzez tancerzy wg scenariusza z akompaniamentem muzycznym; 2) utwór muzyczny stanowiący podstawę klasycznego widowiska baletowego; 3) zespół baletowy (na przykład S. Diagilewa); 4) całokształt sztuki baletowej danego państwie. B. powstał z renesansowych widowisk dworskich złożonych ze śpiewu, recytacji, muzyki, pantomimy, tańca. Oderwanie b. od opery nastąpiło w 2. poł. XVIII w., kiedy J.G. Noverre stworzył dramat baletowy. Właściwością b. romantycznego był balet żeński (balerina w powiewnej sukni tańczyła na pointach; na przykład Giselle). W poł. XIX w. centrum baletowym stała się Rosja, gdzie powstał klasyczny typ b. divertissement. Od początku XX w. b. ulegał przemianom zrodzonym z reform prowadzonych poprzez tancerzy I. Duncan i W. Niżynskiego, choreografa M. Fokina. Współczesny b. nawiązuje zarówno do wzorów klasycznych (b. ros., Royal Ballet w Londynie, Opera w Paryżu), tworzy nowe formy stylu neoklasycznego (G. Balanchine), jak i nawiązuje do reform b. z początku wieku, tworzy także niezależny typ sztuki, która nie przedstawia, ale wyraża muzykę, ekspresję, uczucia i tym podobne W latach 60. spore zasługi dla rozwoju baletu nowoczesnego miała działalność M. Bjarta ( Balet XX W.) i P. Bausch. Rodzaje b.: 1) dramatyczny - zbudowany na zasadach
teatralnych; fabuła rozwija się przez taniec, który prowadzi narrację, jest nośnikiem akcji podporządkowanym dramaturgii dzieła (na przykład Harnasie K. Szymanowskiego, Romeo i Julia P. Czajkowskiego); 2) divertissement - powstał z wstawek tanecznych, usamodzielnił się jako integralne widowisko ze słabo rozwiniętą fabułą w XIX w. Oparty na możliwie dużej ilości efektownych tańców (na przykład Jezioro łabędzie P. Czajkowskiego); 3) suita - krótka forma baletowa (przejściowa pomiędzy divertissement a b. abstrakcyjnym); 4) b. abstrakcyjne - pozbawione treści fabularnych i związków lit. układy choreograficzne, gdzie ruch jest gł. środkiem wyrazu, symbolem uczuć, nastroju, metaforycznych skojarzeń. Autonomiczny taniec związany z muzyką, która wspólnie z przestrzenią i ruchem stanowi jego źródło

Czym jest balet znaczenie w Słownik pisownia B .

Wyraz Balcerzan Edward:
Co znaczy lit., prozaik, pisarz, prof. Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu (od 1985). Redaktor czasopisma Nurt (1968-72), członek red. miesięcznika Teksty (1972-81), redaktor Tekstów Drugich (1990-92 balet.
Wyraz Bibliografia:
Co znaczy edukacji o książce; 2) lista książek, czasopism, druków, dokumentów i wybranych artykułów uporządkowany alfabetycznie, niekiedy chronologicznie albo merytorycznie, gdzie każda zamieszczona pozycja balet.
Wyraz Biblia Królowej Zofii:
Co znaczy pełnego staropol. przekładu B., najprawdopodobniej dla ostatniej żony Władysława Jagiełły, Zofii; inna nazwa to Biblia szaroszpatacka - od nazwy węg. miejscowości, gdzie została w XIX w. wykryta; B.k balet.
Wyraz Baka Józef:
Co znaczy baroku, jezuita związany z Akademią Wileńską, kaznodzieja. Pisał po pol. i po z łaciny Jego mistrzowska synteza stylizacji groteskowej z przywołanym średniowiecznym motywem tańca zgonu ( danse balet.
Wyraz Bellotto Bernardo Zw. Canaletto:
Co znaczy działający w Wenecji, Dreźnie (nadworny rysownik króla Augusta III), Wiedniu, Monachium. Od 1767 r. do końca życia pracował na zaproszenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Warszawie balet.