Czy przydatne?

Co to jest Balet

Co oznacza BALET: 1) rodzaj widowiska teatralnego, gdzie kluczowym środkiem wyrazu jest taniec realizowany poprzez tancerzy wg scenariusza z akompaniamentem muzycznym; 2) utwór muzyczny stanowiący podstawę klasycznego widowiska baletowego; 3) zespół baletowy (na przykład S. Diagilewa); 4) całokształt sztuki baletowej danego państwie. B. powstał z renesansowych widowisk dworskich złożonych ze śpiewu, recytacji, muzyki, pantomimy, tańca. Oderwanie b. od opery nastąpiło w 2. poł. XVIII w., kiedy J.G. Noverre stworzył dramat baletowy. Właściwością b. romantycznego był balet żeński (balerina w powiewnej sukni tańczyła na pointach; na przykład Giselle). W poł. XIX w. centrum baletowym stała się Rosja, gdzie powstał klasyczny typ b. divertissement. Od początku XX w. b. ulegał przemianom zrodzonym z reform prowadzonych poprzez tancerzy I. Duncan i W. Niżynskiego, choreografa M. Fokina. Współczesny b. nawiązuje zarówno do wzorów klasycznych (b. ros., Royal Ballet w Londynie, Opera w Paryżu), tworzy nowe formy stylu neoklasycznego (G. Balanchine), jak i nawiązuje do reform b. z początku wieku, tworzy także niezależny typ sztuki, która nie przedstawia, ale wyraża muzykę, ekspresję, uczucia i tym podobne W latach 60. spore zasługi dla rozwoju baletu nowoczesnego miała działalność M. Bjarta ( Balet XX W.) i P. Bausch. Rodzaje b.: 1) dramatyczny - zbudowany na zasadach
teatralnych; fabuła rozwija się przez taniec, który prowadzi narrację, jest nośnikiem akcji podporządkowanym dramaturgii dzieła (na przykład Harnasie K. Szymanowskiego, Romeo i Julia P. Czajkowskiego); 2) divertissement - powstał z wstawek tanecznych, usamodzielnił się jako integralne widowisko ze słabo rozwiniętą fabułą w XIX w. Oparty na możliwie dużej ilości efektownych tańców (na przykład Jezioro łabędzie P. Czajkowskiego); 3) suita - krótka forma baletowa (przejściowa pomiędzy divertissement a b. abstrakcyjnym); 4) b. abstrakcyjne - pozbawione treści fabularnych i związków lit. układy choreograficzne, gdzie ruch jest gł. środkiem wyrazu, symbolem uczuć, nastroju, metaforycznych skojarzeń. Autonomiczny taniec związany z muzyką, która wspólnie z przestrzenią i ruchem stanowi jego źródło

Czym jest balet znaczenie w Słownik pisownia B .

Wyraz Braque Georges:
Co znaczy grafik i rzeźbiarz, w okolicy P. Picassa jeden z głównych artystów kubizmu. Początkowo zainteresowany fowizmem, wspólnie z przyjacielem O. Frieszem tworzył jedne z ciekawszych prac tego kierunku. Pod balet.
Wyraz Berrecci Bartolommeo:
Co znaczy rzeźbiarz. Wykształcenie zyskał w rodzinnej Florencji, potem w Rzymie. Nadworny architekt i rzeźbiarz Zygmunta I Starego; autor kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu i nagrobka królewskiego. Kierował balet.
Wyraz Brukowa Literatura:
Co znaczy w publicystyce na przełomie XIX i XX w., znaczy wydawnictwa nie spełniające wymagań norm estetycznych i walorów kształcących lit. Popularnym gat. b.l. stała się nareszcie ubiegłego wieku powieść balet.
Wyraz Bergman Ingmar:
Co znaczy filmowy i teatralny, mistrz kina autorskiego, dramaturg, poeta. Zrealizował 48 filmów (debiutował Kryzysem w 1945), około 140 spektakli teatralnych i telewizyjnych, opery, słuchowiska radiowe. Jest balet.
Wyraz Bogowie Słowiańscy:
Co znaczy ogniem opiekował się Swarog; jego syn Dadźbóg - dawca bogactwa; bóg wojny - Swantewit (miał także nazwy Rujewit, Porewit, Poreszut, Trzygłów, Jarowit); opiekun życia rodzinnego - Siem; polne urodzaje balet.