Czy przydatne?

Co to jest Balet

Co oznacza BALET: 1) rodzaj widowiska teatralnego, gdzie kluczowym środkiem wyrazu jest taniec realizowany poprzez tancerzy wg scenariusza z akompaniamentem muzycznym; 2) utwór muzyczny stanowiący podstawę klasycznego widowiska baletowego; 3) zespół baletowy (na przykład S. Diagilewa); 4) całokształt sztuki baletowej danego państwie. B. powstał z renesansowych widowisk dworskich złożonych ze śpiewu, recytacji, muzyki, pantomimy, tańca. Oderwanie b. od opery nastąpiło w 2. poł. XVIII w., kiedy J.G. Noverre stworzył dramat baletowy. Właściwością b. romantycznego był balet żeński (balerina w powiewnej sukni tańczyła na pointach; na przykład Giselle). W poł. XIX w. centrum baletowym stała się Rosja, gdzie powstał klasyczny typ b. divertissement. Od początku XX w. b. ulegał przemianom zrodzonym z reform prowadzonych poprzez tancerzy I. Duncan i W. Niżynskiego, choreografa M. Fokina. Współczesny b. nawiązuje zarówno do wzorów klasycznych (b. ros., Royal Ballet w Londynie, Opera w Paryżu), tworzy nowe formy stylu neoklasycznego (G. Balanchine), jak i nawiązuje do reform b. z początku wieku, tworzy także niezależny typ sztuki, która nie przedstawia, ale wyraża muzykę, ekspresję, uczucia i tym podobne W latach 60. spore zasługi dla rozwoju baletu nowoczesnego miała działalność M. Bjarta ( Balet XX W.) i P. Bausch. Rodzaje b.: 1) dramatyczny - zbudowany na zasadach
teatralnych; fabuła rozwija się przez taniec, który prowadzi narrację, jest nośnikiem akcji podporządkowanym dramaturgii dzieła (na przykład Harnasie K. Szymanowskiego, Romeo i Julia P. Czajkowskiego); 2) divertissement - powstał z wstawek tanecznych, usamodzielnił się jako integralne widowisko ze słabo rozwiniętą fabułą w XIX w. Oparty na możliwie dużej ilości efektownych tańców (na przykład Jezioro łabędzie P. Czajkowskiego); 3) suita - krótka forma baletowa (przejściowa pomiędzy divertissement a b. abstrakcyjnym); 4) b. abstrakcyjne - pozbawione treści fabularnych i związków lit. układy choreograficzne, gdzie ruch jest gł. środkiem wyrazu, symbolem uczuć, nastroju, metaforycznych skojarzeń. Autonomiczny taniec związany z muzyką, która wspólnie z przestrzenią i ruchem stanowi jego źródło

Czym jest balet znaczenie w Słownik pisownia B .

Wyraz Bacciarelli Marcello:
Co znaczy latach 1756-63 i ponownie od 1766 działał w Warszawie, dostał szlachectwo i tytuł malarza nadwornego, został kierownikiem Malarni na Zamku Królewskim (pierwszej w Polsce zawodowej szkoły malarskiej balet.
Wyraz Bohomolec Franciszek:
Co znaczy pisarz, dziennikarz, tłumacz i wydawca; nauczyciel w warszawskim jezuickim Collegium Nobilium (1752). Wydał dla uczniów Zabawki poetyckie, Zabawki oratorskie, popularyzował teatr szkolny, wystawiając balet.
Wyraz Biennale:
Co znaczy krajowy przegląd sztuki odbywający się co 2 lata, na przykład Międzynarodowe Biennale Sztuki Nowoczesnej w Wenecji, Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie, Międzynarodowe Biennale Grafiki w balet.
Wyraz Bellow Saul:
Co znaczy laureat Nagrody Nobla (1976), syn ros. emigranta żyd. pochodzenia; debiutował rodzajem dziennika Stan zawieszenia (1944). Uwagę koncentrował na postaciach poszukujących sensu życia, ich doznaniach i balet.
Wyraz Babel Isaak:
Co znaczy dramatopisarz, syn żyd. kupca z Odessy, w wyniku stalinowskich represji aresztowany w 1939, rok potem rozstrzelany. Jego osobistych doświadczeń żołnierskich wojny pol.-radzieckiej 1919-20 i pracy balet.