Czy przydatne?

Co to jest Bajronizm

Co oznacza BAJRONIZM: zespół tendencji lit. i ideowych ukształtowany wg twórczości i biografii G.G. Byrona, żywej legendy, która przyczyniła się do stworzenia wzoru osobowego romantycznego twórcy; człowieka o nieprzeciętnej indywidualności, nieszczęśliwego w miłości, skłóconego ze światem i samym sobą, samotnie walczącego o prawa innych, symbolu walk niepodległościowych o wolność. Ten wzorzec poety, twórczości, postawy romantycznej miał wielki wpływ na
innych pisarzy: A. de Musseta we
Francji, H. Heinego w Niemczech, A. Puszkina w Rosji, J. Słowackiego, A. Malczewskiego, S. Goszczyńskiego i A. Mickiewicza w Polsce

Czym jest bajronizm znaczenie w Słownik pisownia B .

Wyraz Barok W Muzyce:
Co znaczy Włoszech z końcem XVI w., trwał do końca 1730 r.; w innych państwach rozwinął się około 20 lat potem. W b. nastąpił jeden z największych przełomów w dziejach muzyki. Najpierw było to ostre bajronizm.
Wyraz Biblie Innowiercze:
Co znaczy XVI-wiecznej Polsce pod wpływem reformacji, której jedną z głównych idei był przekład Biblii na języki narod. Główne dzieła to: Biblia brzeska albo Radziwiłłowska - kalwińska (Brześć 1563, artysty bajronizm.
Wyraz Bellini Vincenzo:
Co znaczy operowy; przedstawiciel wł. bel canto; tworzył raczej w Neapolu, potem dla La Scali w Mediolanie. Najsłynniejsze opery: Norma, Purytanie, Lunatyczka i Obca. Charakterystyczną właściwością stylu B bajronizm.
Wyraz Bogusławski Wojciech:
Co znaczy dyrektor teatru, dramatopisarz. Jako dyrektor Teatru Narodowego w momencie 1783-85, 1790-94 i 1799-1814 propagował idee oświecenia, narod. i polit. repertuar, rozumiał rolę wychowawczo-obywatelską bajronizm.
Wyraz Bajka:
Co znaczy opowiadanie fabularne o nieprawdziwej i nieprawdopodobnej treści; przypowieść na temat sytuacji, charakterów, postaw, zwierząt, przyrody; pisana w celu dydaktycznym albo filoz. Dzieli się na b bajronizm.