Czy przydatne?

Co to jest Atena

Co oznacza ATENA: córka Zeusa, która wyskoczyła z jego głowy w pełnym rynsztunku, z okrzykiem wojennym; uosobienie mądrości, patronka wojowników, wojny sprawiedliwej i strategii, opiekunka małżeństwa, domowych zajęć, herosów ( między innymi Perseusza, Jazona, Heraklesa, Odysa); utożsamiana z rzym. Minerwą. Nazywana Pallas - potrząsająca dzidą, Agoraja - zsyłająca dar wymowy na zebranych, Palias - opiekunka miasta, Partenos - dziewicza, Ergone - robotnica. Atrybutami A. są tarcza, dzida, hełm, sowa, drzewko oliwne. Wygrała z Posejdonem walkę o opiekę nad Atenami, gdzie na Akropolis znajdowała się jej wspaniała świątynia - Partenon. Doskonałe rzeźby A. są dłuta Fidiasza Atena Partenos, Atena Promachos i Atena Lemnia

Czym jest Atena znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Ariadny Nić:
Co znaczy wręczonych Tezeuszowi poprzez Ariadnę, dzięki którym powiodło mu się wydostać z labiryntu, przedtem pokonał tam potwora Minotaura, uwalniając w ten sposób Ateńczyków od ofiar składanych z dzieci atena.
Wyraz Autonomia Sztuk:
Co znaczy Ogromnej Reformy Teatru jedno z głównych założeń reformatorów ( E. Craiga, A. Appii) postulujących autonomiczność sztuki teatru (niezależność od dramaturgii i innych ograniczeń) i reżysera jako atena.
Wyraz Ambalage:
Co znaczy sztuce współcz. związana z opakowywaniem, zasłanianiem, okrywaniem elementów, fragmentów architektury, natury. Największe a. tworzy G. Christo, jego opakowania budynków, wybrzeży, wąwozów, a nawet atena.
Wyraz Asnyk Adam, Krypt. El...Y, Pseud. Jan Stożek:
Co znaczy dramatopisarz, społecznik, podróżnik, uczestnik stworzenia styczniowego, pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce. A. po mistrzowsku godził w literaturze pozytywistyczną myśl społ. z tradycją atena.
Wyraz Alegoria:
Co znaczy albo rozbudowany zespół motywów (postać, wydarzenie, fabuła) w utworze lit. i dziele plastycznym, który poza znaczeniem dosłownym ma nadbudowane inne, ukryte, ważne dla interpretacji tego dzieła. A atena.