Czy przydatne?

Co to jest Apokryf

Co oznacza APOKRYF: anonimowy albo o niepewnym autorstwie tekst niekanoniczny genologicznie i tematycznie powiązany z Biblią; stylizacja bibl. o heretyckim charakterze, zawierająca zazwyczaj tajemną wiedzę, skrywaną przed oczami profanów (stąd nazwa). A. uzupełniały luki biblijne atrakcyjnymi beletrystycznie epizodami. Pod tym względem reprezentują obieg lit. popularnej, nie unikają ich również egzegetyka, etyka, filozofia, hagiografia, homiletyka, patrystyka, teologia (na przykład Rozmyślania przemyskie, Rozmyślania dominikańskie, Żywot Pana Jezu Krysta B. Opecia, Pieśni Osjana J. Macphersona)

Czym jest apokryf znaczenie w Słownik pisownia A .

Wyraz Adres Wydawniczy:
Co znaczy dane o miejscu, roku wydania i wydawcy dzieła, umieszczone zwykle na pierwszej stronie karty tytułowej, jeden z przedmiotów opisu bibliograficznego apokryf.
Wyraz Aryman:
Co znaczy zła, ciemności i zniszczenia; duch-niszczyciel, wódz demonów, odpowiednik chrześc. Szatana. Przeciwieństwem A. jest Ormuzd (Spenta Minju) - duch-stworzyciel, bóg dobra i światłości; wedle wierzeń ma apokryf.
Wyraz Andrzejewski Jerzy:
Co znaczy i teatralny, dziennikarz. Pierwsze opowiadanie Wobec czyjegoś życia ogłosił w 1932 r. na łamach dziennika ABC , którego był wówczas recenzentem teatralnym. Należał do sygnatariuszy Listu 34 pisarzy i apokryf.
Wyraz Aragon Louis:
Co znaczy prozaik, eseista; zwolennik dadaizmu, współtwórca surrealizmu, którego istotę zaprezentował w debiutanckim tomie Ogień radości (1920), w powieści Paryski wieśniak (1926), esejach Fala snów (1924) i apokryf.
Wyraz Animizacja:
Co znaczy nadającej przedmiotom, zjawiskom albo pojęciom abstrakcyjnym cechy istot żywych, na przykład Mrok zaskamlał w pustym dębie, zagwizdała nicość w klonie (Pan Błyszczyński B. Leśmiana). Zobacz apokryf.